Nedostatek vody a sucho přímo ohrožuje více než 12 milionů lidí v Sýrii a Iráku

Publikováno: 18. 8. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Nedostatek vody a sucho přímo ohrožuje více než 12 milionů lidí v Sýrii a Iráku
© Foto: pin

Humanitární organizace, které působí v Sýrii a Iráku, varují před krizí hrozící kvůli nedostatku vody. Více než 12 milionů lidí v těchto dvou zemích ztrácí přístup nejen k vodě, ale i k potravinám a elektřině. Organizace upozorňují, že je naprosto zásadní řešit krizi dříve, než bude pozdě. 

Kvůli narůstajícím teplotám, rekordně nejnižšímu množství srážek a suchu přicházejí lidé v regionu nejen o pitnou vodu, ale i o tu užitkovou, která je zásadní pro zemědělství. Nedostatek vody má navíc dopad také na dostupnost elektřiny. Vysychající přehrady omezují provoz základní infrastruktury jako jsou například zdravotnická zařízení.

Na vodě v řece je přitom přímo závislých více než 5 milionů lidí v Sýrii. V Iráku nedostatek vody dopadá na 7 milionů obyvatel. Sucho bezprostředně ohrožuje také půdu. Hrozí, že přibližně 400 km² zemědělské půdy sucho úplně zničí.

Uzavřeny kvůli suchu mohout být dvě přehrady na severu Sýrie, které slouží třem milionů lidí.

Nedostatek čisté vody s sebou přináší i další potíže. Mezi obyvateli Hasaky, Aleppa, Raqqy, Deir ez Zouru včetně vnitřně vysídlených lidí v táborech nárůstá počet onemocnění, které znečištěná voda způsobuje.

V Iráku jsou vodní zdroje již vyčerpány pro velkou část úrodné půdy, rybolov i výrobu energie. Chybí i zásobárny pitné vody. Podle odhadů bude kvůli suchu letošní úroda pšenice v iráckém guvernorátu Ninive o 70% nižší a v regionu Kurdistánu dosáhne úroda jen na polovinu z předchozích let.

Humanitární organizace apelují

„Brzy dojde k naprostému kolapsu, bez vody a potravin budou miliony lidí v Sýrii i Iráku,” říká Carsten Hansen, regionální ředitel norské organizace Norwegian Refugee Council a dodává: „Statisíce lidí v Iráku stále žijí ve vysídlení a v Sýrii je množství lidí na útěku mnohem vyšší. Nadcházející vodní krize bude znamenat bezprecedentní katastrofu, která vyžene ještě více lidí z jejich domovů.”

„Situace vyžaduje, aby lokální autority v regionu a vlády donorských zemí jednaly rychle a zachránily tak životy lidí.Tato krize navíc přichází v době konfliktu, pandemie covid-19 a ekonomického úpadku. V dlouhodobějším horizontu je kromě potravin a vody potřeba investovat do udržitelných řešení,” řekla regionální ředitelka organizace CARE Nirvana Shawky.

Podle regionálního ředitele organizace Danish Refugee Council, Gerryho Garveye se tento stav bude ještě zhoršovat. „Je pravděpodobné, že tato krize způsobí další eskalaci probíhajícího konfliktu v už tak destabilizovaném regionu. Není času nazbyt. Musíme najít udržitelné řešení, které zaručí, že dostatek jídla a vody budou mít lidé nejen dnes, ale i budoucí generace.”

Z vesnice Al Sebat, která je vzdálená asi 30 kilometrů od Hasaky na severu Sýrie, musely odejít desítky obyvatel. Z domova je vyhnalo sucho.

„Tento rok zažíváme obrovskou vlnu sucha, kvůli kterému nemáme žádnou úrodu ani pitnou vodu. Pro nás ani pro naše zvířata,” říká Abdallah, který má vesnici Al Sebat na starost. „Jen pomyšlení na to, že kvůli tomu budeme nuceni opustit naši půdu, je nesnesitelné.”

Mnoho zemědělců utratilo všechny své úspory a zadlužili se, aby udrželi svá zvířata naživu. „Kvůli suchu jsem nesklidil žádnou pšenici,” říká Hamid Ali z v Baaj, jedné z nejvíce postižených oblastí v iráckém guvernorátu Ninive. „Teď se topím v dluzích,” dodává.

K apelu a výzvě k nouzovému a flexibilnímu financování se připojily organizace:

ACTED

Action Against Hunger

Člověk v tísni

Mercy Corps

Première Urgence Internationale

War Child

Help

Women Rehabilitation Organisation

VIYAN Organization

Al Rakeezeh Foundation for Relief and Development.

Kontakt:

Pavlína Millionová, koordinátorka pomoci Člověka v tísni na Blízkém východě

E:mail: pavlina.millionova@clovekvtisni.cz

Tel: +420 773 784 060

Autor: Člověk v tísni

Související články