Nedůvěra k očkování v lokalitách označovaných za sociálně vyloučené se pojí s nedůvěrou k vládě, říká Lachoutová pro Aktuálně.cz

Publikováno: 11. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Nedůvěra k očkování v lokalitách označovaných za sociálně vyloučené se pojí s nedůvěrou k vládě, říká Lachoutová pro Aktuálně.cz
© Foto: PIN

Nedůvěra v očkování osob ze sociálně znevýhodněného prostředí je vysoká. Podle naší kolegyně Adély Lachoutové je důvodem silná nedůvěra vůči vládním představitelům a společenskému systému, která pramení také ze zkušeností s diskriminací při shánění bydlení i zaměstnání. Jak uvedla pro Lachoutová pro server Aktuálně.cz, pandemie nedůvěru ve stát jen posílila. 

Výzkum organizace PAQ Research ukázal, že až třetina osob žijících pod hranicí chudoby, což činí asi desetinu české populace, odmítá očkování, a další pětina pak není rozhodnutá. Ve srovnání se nízkopříjmovými skupinami obyvatel je to o poznání více.

„Nedůvěra k očkování obyvatel některých lokalit označovaných za sociálně vyloučené je silně provázána s nedůvěrou vůči vládním představitelům a společenskému systému," sdělila serveru Aktuálně.cz naše kolegyně, terénní pracovnice z plzeňské pobočky Adéla Lachoutová. Lidé, se kterými spolupracujeme, podle Lachoutové často zažívají různé projevy společenské diskriminace, nejčastěji při hledání bydlení či zaměstnání. Nedůvěra ve vládu i instituce se pak dle jejích slov během pandemie jen prohloubila.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel
 "Má zkušenost je ale taková, že lidé, s nimiž spolupracujeme, potřebují spíše podpořit v možnosti čerpání relevantních informací o očkování, než že by nevěděli, jakým způsobem si vakcínu zajistit."

Dalším z důvodů je podle Lachoutové špatná komunikace vlády i odborníků s veřejností. „Přístup k relevantním informacím se ukazuje jako zásadní a ne všichni lidé jej mají nebo nevědí, z jakých zdrojů informace čerpat,“ uvedla.

Zkušenosti našich kolegů také poukazují na skutečnost, že většina lidí, se kterými spolupracujeme, věří tomu, že budou při očkování očipováni a následně sledováni. „Také moji kolegové v práci, kteří rovněž pochází z nižších kruhů a mají třeba i nižší vzdělání, přišli s různými spikleneckými teoriemi, protože jsou často čtenáři dezinformačních webů," řekla pro server Aktuálně.cz ředitelka pobočky Středočeského kraje Kateřina Hůlová.

S klienty o důležitosti očkování mluvíme

„Klientům nabízíme pomoc s registrací k očkování a můžeme je do očkovacího centra i doprovázet. Má zkušenost je ale taková, že lidé, s nimiž spolupracujeme, potřebují spíše podpořit v možnosti čerpání relevantních informací o očkování, než že by nevěděli, jakým způsobem si vakcínu zajistit,“ říká Lachoutová. Společně s dalšími odborníky se naše kolegyně shodují na tom, že přesvědčit lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí k tom, aby se nechali očovat, klasickými kampaněmi nelze. Je podle nich zapotřebí kontaktovat lidi, kterým důvěřují, aby jim poskytli relevantní informace. „Nevím, jestli by stačilo dát někam inzeráty nebo jednoduché proklamace. Billboardy by nefungovaly, protože by to lidé brali jako kampaň, na kterou neskočí," uvedla Hůlová a potvrdila, že část lidí by skutečně mohly přesvědčit výhody spojené s očkováním. „Kdyby za očkování dostali tisícovku, asi by do toho část z nich šla, ale nevím, jestli by to bylo etické,“ řekla pro Aktuálně.cz a dodala, že je potřeba najít rovnováhu mezi etikou a efektivitou.

Celý rozhovor, který vyšel 10.6. 2021 na serveru Aktuálně.cz, najdete pod tímto odkazem. 

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články