Neima zajistila vodu pro 5000 lidí ze své vesnice

Publikováno: 21. 8. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Neima zajistila vodu pro 5000 lidí ze své vesnice
© Foto:

V Etiopii, Kambodži, Sýrii, Pákistánu nebo Afghánistánu opravujeme nebo budujeme desítky vodních zdrojů, učíme lidi, jak se o studny starat nebo je školíme v hygienických návycích. Jednou z nich je i Etiopanka Neima Kedir, která žije ve vesnici Felka. Spolu s manželem pěstují pálivé papričky a miličku habešskou. Rodina díky pravidelné úrodě nestrádá, ale chybí jim zdroj pitné vody.

Vesnice přitom má 300 metrů hluboký vrt, který pohání elektřina z rozvodné sítě. „Jenže pumpa často nefungovala, a tak jsme chytali dešťovou vodu nebo chodili k řece a rybníčku,“ říká Neima a dodává, že voda odsud není pitná, a je nutné ji převařit.

Za nefunkční vrt, na kterém je závislých pět tisíc lidí, přitom mohla komise pověřená správou studny. Nebyla schopná vybírat poplatky za odběr vody, a pokud nějaké peníze vybrala, rychle se ztratily. Na opravu porouchaného vrtu nebo platby za elektřinu tak nezbývalo.

Do Felky jsme přišli v roce 2013, abychom tu nastavili udržitelný správní systém. Nefunkční komisi jsme rozpustili a lidé si zvolili novou. „Pro rodinu jsem chtěla dostatek vody, tak jsem se do voleb přihlásila“ vysvětlovala Neima. Lidé Neimu znali pro její ráznou povahu, a tak ji zvolili novou předsedkyní komise. „Nedlouho po volbě jsme byli vyškolení jak v administrativě a účetnictví, tak i jednoduchých technických opravách jako je oprava kohoutku,“ říká Neima.

Výsledky se dostavily skoro okamžitě. K výpadkům pumpy za celý rok 2013 téměř nedošlo a na konci roku bylo na účtu komise 230 000 korun. „Za devět měsíců jsme do fondu oprav naspořili více, než předchozí komise za devět let,“ říká Neima.

Okresní vodní úřad navíc pravidelně dostává informace, jak vodní vrt ve Felce funguje a pokud se vyskytnou potíže, umí rychle pomoct. Lidé mají stále k dispozici nezávadnou vodu, což přispívá k lepší hygieně a snížení zdravotních problémů.

 

Autor: