Nejen kvalitní „volnočas“. Nízkoprahový Klub Smíchov nabízí volnočasové aktivity i bezpečný prostor pro sdílení
Publikováno: 14. 6. 2023 Doba čtení: 3 minutyJe jedna hodina odpoledne, začátek naší pravidelné otvíračky, a my se pomalu scházíme v prostorách nízkoprahového Klubu Smíchov. Čekáme, až nás bude víc, abychom mohli vyrazit. Dnes totiž jdeme na horolezeckou stěnu! Než opustíme klub, krátí si několik klubaček čas nácvikem taneční sestavy, někdo zase hraje fotbálek, nebo se učí první akordy na klubovou kytaru.
Kolem druhé hodiny vyrážíme do nedalekého horolezeckého centra SmíchOFF a cestou si opakujeme pravidla chování na výletě. Na recepci nás přivítají milí zkušení instruktoři, kteří nám vysvětlují zásady bezpečného lezení, nebo třeba to, že správné horolezecké boty zvané lezečky musí trochu tlačit. Každý z nás popadne jeden pár a přesouváme se do velké haly plné horolezeckých cest.
Děti zkouší všechny typy a barvy cest a počítají si, kolik jich kdo zvládl zdolat. Později se přesouváme na vyšší stěnu se samojistícími lany. Lezeme výš a dáváme si závody, kdo bude dřív úplně nahoře. Starší holky nejdřív nahrávají taneční tiktok videa, což udivuje horolezecké instruktory, nás ani trochu. Pak se ale taky nechají zlákat a vysokou stěnu několikrát vylezou.
Ke konci nám dokonce dělá trochu potíže všechny děti shromáždit k odchodu, protože se jim nechce pryč. Nakonec všichni odcházíme zpátky do našeho klubu na Andělu, užít si zbytek otevírací doby dalšími tanečky, filmem a chvilkou společného učení.
Na první pohled obyčejné odpoledne s dětmi. Ve skutečnosti ale obsahuje mnoho nesamozřejmých a důležitých momentů. Děti a mladí lidé, kteří k nám do klubu chodí, pocházejí z nízkopříjmových rodin nebo rodin ohrožených sociálním vyloučením, což limituje jejich možnosti trávení volného času a obecně rozvoje. V klubu s námi mohou řešit problémy, třeba se školou nebo s vrstevníky, a probírat jakákoliv jiná témata, která je zrovna trápí, nebo zajímají. Pobytem v klubu taky můžou smysluplně trávit svůj volný čas, poznávat nové lidi, a třeba i navázat nová přátelství.
Náš nízkoprahový klub nabízí klubákům a klubačkám různé zábavné akce a aktivity, ale oproti družině nebo běžným kroužkům není cílem klubu jen kvalitní „volnočas”. Jde nám o to navázat s klubáky individuální vztah a společně zjistit, v čem by potřebovali naši podporu, o čem by potřebovali mluvit, s čím a jak bychom jim mohli pomoci. Jako sociální služba se řídíme principy dobrovolnosti, anonymity, mlčenlivosti a vzájemného respektu. I díky tomu jsme pro klubáky často „jiní“ dospělí než jejich učitelé nebo rodiče.
Přes lezení na stěnu a hraní fotbálku se tak například s klubákem Honzou dostáváme k tomu, jak zvládnout školu, kde mu hrozí propadnutí a domlouváme data pravidelného doučování a povídáme si o motivaci a plánech do budoucna. S klubačkou Lídou zase řešíme těžkou rodinnou situaci, hádky a rozvod rodičů. Klubačka Marie potřebuje probrat svůj první vztah a má mnoho dotazů a obav, o kterých se stydí mluvit s jinými dospělými. Naši pracovníci jsou tu pro klubáky za každé situace a „jistí” je nejen na lezecké stěně. 😊
Poznámka autorů: Jména dětí uvedená v textu jsou smyšlená.