Nejistá práce přes agentury brzdí zapojení do společnosti

Publikováno: 9. 9. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Nejistá práce přes agentury brzdí zapojení do společnosti
© Foto: Dreamstime

Kdo hledá v Česku práci? V posledních letech se to mění a mezi cizinci, kteří u nás chtějí pracovat, přibývá lidí ze zemí na východě a jihovýchodě Evropské unie. Zda a jak se podaří tyto lidi – podobně jako uprchlíky – začlenit do naší společnosti, záleží právě i samotném trhu práce a podmínkách, ve kterých tu mohou tito lidé žít.

V bývalých kasárnách v lokalitě Hůrka u pardubického sídliště Dubina bydlí převážně zahraniční pracovníci, kteří sem přišli ze zemí Evropské unie. Pracují v průmyslových oblastech Pardubic a okolí. Zaměstnávají je tu různé agentury práce, které zároveň provozují ubytovnu na odlehlém a špatně dostupném místě. Ta slouží skutečně jen k ubytování. Nejsou zde k dispozici téměř žádné služby, obchody nebo nějaké možnosti pro trávení volného času. To vše je až na sídlišti Dubina. K segregaci lidí, kteří žijí v ubytovně, navíc přispívá nejistá a nestabilní práce zprostředkovaná agenturami. Kolik si za měsíc vydělají, závisí na počtu hodin, které jim agentura umožní odpracovat. Směny se často a náhle mění a zahraniční pracovníci si tak můžou jen velmi těžko plánovat svůj volný čas mimo ubytovnu. Najít nebo dokonce udržovat vztahy s místními lidmi je pro ně proto složité.

„Koncentrace zahraničních pracovníků v takto velké, funkčně a prostorově separované lokalitě je významnou bariérou integrace,“ říká Luděk Sýkora z Centra pro výzkum měst a regionů Univerzity Karlovy, jehož tým zkoumal lokalitu Hůrka. Jedna z řešitelek projektu, Klára Fiedlerová k tomu dodává: „Při omezeném kontaktu se zahraničními pracovníky se pak místní obyvatelé spíše utvrzují v xenofobních postojích.“

Nelehké postavení agenturních zaměstnanců na trhu práce představuje problém i pro české pracovníky. Nejistota, která vyplývá z nestability práce, pracovní doby nebo fluktuujících mezd, ovlivňuje možnost plánovat si rodinný život, volný čas nebo nezbytné návštěvy doktorů. Agenturních zaměstnanců přitom meziročně přibývá, v roce 2015 tvořili 0,9 procenta všech zaměstnanců v Česku, Cizinců mezi nimi bylo 26 procent a trend je v tomto ohledu stoupající.

Agenturní zaměstnávání samo o sobě má své místo na trhu práce. Může sloužit zájmům zaměstnavatelů, kterým umožňuje reagovat například na sezónní výkyvy výroby. Výhodné může být dočasně i pro zaměstnance a pro zahraniční pracovníky může sloužit jako odrazový můstek ke stabilnější práci. Problém ale nastává, když lidé zůstávají dlouhodobě v systému nestabilní a nejisté práce a u cizinců, kteří k nám přicházejí za prací a jsou ohroženější skupinou na trhu práce, se tak zároveň vytváří další bariéry na cestě k plnohodnotnému začlenění do místní společnosti.

Článek vznikl v rámci projektu Média, migrace a trh práce – informování veřejnosti o integraci cizinců. 

Autor: Hana Daňková

Související články