Některé léky neléčí. Padělané přípravky zabíjí statisíce lidí
Publikováno: 12. 1. 2018 Doba čtení: 3 minutyAť už je to falešný paralen nebo léky proti malárii, tyto padělané přípravky zabíjejí stovky tisíc lidí. Padělatelé z Číny a Indie vyrábí tabletky z křídy, prachu a špinavé vody a posílají je do celého světa. Chudoba, korupce a slabá nebo nefunkční státní kontrola jim usnadňují práci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je až třetina léků v některých regionech Afriky, Asie a Latinské Ameriky padělaná.
Když v roce 2012 angolské celní úřady při namátkové kontrole zabavily kontejnery plující z Číny do Luandy obsahující přes 1,4 milionu krabiček padělaného antimalarického léku Coartemu, vyplul na povrch rozsah černého trhu s farmaceutickými padělky. Za poslední roky tento byznys totiž přímo kvete a boj s pašeráky vlády zatím prohrávají. Jenom od roku 2012 Světová celní unie eviduje více než 750 milionů ilegálních léků zabavených v afrických přístavech. Je to pouze kapka v moři, ale ukazuje na rozsah problému, se kterým se potýkáme. Miliony léků se totiž bohužel stále dostanou ke koncovým uživatelům a ohrožují je na životech. Po celém světě jsme svědky tragických incidentů zaviněných téměř každým typem léků. V Pákistánu nekvalitní lék proti tuberkulóze vyvolal u stovek lidí vážné vedlejší účinky a 100 pacientů na jejich následky zemřelo. V roce 2013 indičtí kontroloři odhalili, že během pěti let zemřelo v odlehlých himalájských nemocnicích až 8000 pacientů, protože antibiotikum podávané po operacích nemělo žádné aktivní látky proti infekcím.
V subsaharské Africe je ale situace zdaleka nejhorší. Každý rok zde zemře 122 000 dětí mladších pěti let na malárii, jelikož užívané antimalarické léky jsou padělané. Právě léky na malárii a bakteriální infekce patří k nejvíce falšovaným. Problém se ale netýká pouze léků, ale i očkování, WHO zaznamenala několik případů nepravých očkovacích dávek proti žluté zimnici nebo meningitidě. Přestože je problém poměrně složité přesně změřit a udávat jasná čísla, poslední snahy WHO a dalších organizací o monitorování situace na trhu s falešnými léky ukazují, že obchod je na vzestupu.
Padělání léčiv je staré jako samotný obchod. Už v roce 1500 př.n.l. egyptská královna Hatšepsut pověřila skupinu léčitelů, aby šla hledat pravé léčivé rostliny, protože místní trh byl zaplaven bezcennými náhražkami. Příběhy o falešných medicínách se od té doby pravidelně objevují v dějepisných knihách i v populární kultuře. V současnosti ale problém nabírá dalekosáhlých důsledků – falešné léky zabíjí statisíce lidí, způsobují rezistenci na pravé léky a podkopávají důvěru v klasickou medicínu. Ztráta důvěry je obzvláště nebezpečná v těch zemích, kde o ni zdravotní kliniky musí soutěžit s tradičními léčiteli. Když lidé dostanou podezření, že některé léky nejsou bezpečné nebo nefungují, ztratí důvěru v léky a zdravotní systém obecně.
Světová zdravotnická organizace definuje padělané léky jako „přípravky, jež úmyslně nebo podvodně neodpovídají deklarované identitě, původu a / nebo složení“. Jak značkové, tak neznačkové výrobky se objevují na trhu v padělané podobě. V některých regionech Afriky, Asie a Latinské Ameriky je každý třetí lék v prodeji falešný. Pro obyčejné lidi je ale odhalit falešné léky téměř nemožné. Padělatelům stačí pouze základní technické znalosti a zázemí, aby z kousku křídy, mouky nebo škrobu, vyrobili tabletku nebo prášek. Pouhým okem nelze zjistit, zda se jedná o napodobeninu. Na čem si ale dávají padělatelé záležet je balení. Etikety a obal jsou napodobovány do dokonalosti a neliší se tak v žádných detailech od originálu. Odhalení se navíc stává stále obtížnějším, protože padělatelé dokáží čím dál tím lépe reprodukovat hologramy a jiné důmyslné tiskací techniky. Někteří dokonce přidávají do tabletek aktivní látky, díky kterým tablety projdou namátkovou kontrolou složení, ale nemají přesto žádný léčivý účinek. V situaci, kdy je trh zaplaven falešnými léky, se z nákupu léků v lékárně stává životu ohrožující krok...