„Neměli jsme čas vzít si ani oblečení." Jak se severozápadní Sýrie vyrovnává s následky zemětřesení

Publikováno: 20. 2. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Photos for story of Muhammad from Atareb.
© Foto: Člověk v tísni

Při zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály, které je považováno za nejmohutnější přírodní katastrofu tohoto století, zemřelo v Sýrii a Turecku více než 41 000 lidí. Zatímco pozornost se nyní přesunula od záchranných operací k obnově, pouhé dva týdny po zemětřesení se v oblasti odvíjí další krize.

Po zemětřesení je na severozápadě Sýrie hlášeno nejméně 18 450 zničených nebo poškozených budov, takže mnoho rodin zůstalo bez domova a navzdory nízkým teplotám přebývá venku. Z celkového počtu 4 milionů obyvatel severozápadní Sýrie jich 2,8 milionu bylo již dříve několikrát vysídleno.

Lidé spí na ulicích, v parcích nebo v autech a mnoho rodin se přestěhovalo do stanů daleko od zděných budov. „Bylo nám řečeno, že náš dům se může každou chvíli zřítit a že se k němu nesmíme přiblížit," říká Mohammad. Setkali jsme se s ním, když i s rodinou čekal v jednom z dočasných útočišť v Atarebu v západní části guvernorátu Aleppo, než je přesunou na jiné místo. „Neměli jsme čas vzít si ani oblečení, nutně potřebujeme matrace, jídlo a oblečení pro děti," dodává.

Syřané, kteří mají za sebou všechna možná příkoří, nyní bojují s dalšími komplikacemi. Zaynab, 33letá vysídlená Syřanka, která zároveň trpí rakovinou, strávila po otřesech s rodinou asi 5 hodin pod sutinami. „Všechno se seběhlo velmi rychle. Nestihli jsme vyjít ven, než se nám dům zřítil na hlavu. Poté, co nás zachránili, jsme strávili celý den v nemocnici," vysvětluje. Zaynab a její tři děti byly posléze přesunuty do dočasného přístřeší. „Můj manžel je kardiak a musel být převezen do Turecka na operaci, dcera má zlomenou ruku a rameno, já mám poraněnou hlavu a bratr má tolik zlomenin, že se nemůže sám pohybovat," říká. Zaynab je jednou z mnoha lidí v Sýrii, kteří se během zemětřesení stali svědky smrti svých blízkých. Její bratr a jeho těhotná žena přišli o život přímo před jejíma očima, když čekali, až je někdo zachrání.

Další krize na obzoru

Zemětřesení přichází v nejhorší možnou dobu; Sýrie se již potýká s krutými zimními teplotami, vysídlením, chudobou, epidemií cholery a křehkým zdravotnickým systémem. Před zemětřesením potřebovala většina obyvatel severozápadní Sýrie humanitární pomoc.

Tato přírodní katastrofa není jedinou krizovou událostí, která Sýrii postihla; ti, kdo zemětřesení přežili, trpí nedostatkem vody, elektřiny, topení, léků, plen, potravin a špatnou hygienou. Výrazný nárůst počtu dětí bez doprovodu a přeplněné přístřešky budou znamenat větší riziko pro ženy a děti, které se mohou stát snadným terčem vykořisťování. Kromě toho budou mít jednotlivci, zejména ti, kteří zažili syrskou válku, opakovaná traumata, což dále ovlivní jejich duševní zdraví.

Podle UNOCHA je v oblasti vysoké riziko nemocí přenášených vodou, zejména v souvislosti s probíhající epidemií cholery. Kromě toho došlo k omezení přístupu ke vzdělávacím službám a více než 14 000 dětí a 600 učitelů nechodí do školy, zatímco téměř 40 % škol je údajně poškozeno.

Katastrofa způsobená zemětřesením měla v severozápadní Sýrii obrovský dopad na zdravotnictví, které bylo již tak pod velkým tlakem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla před zemětřesením v provozu pouze polovina zdravotnických zařízení a nejméně 57 z nich bylo částečně poškozeno nebo přerušilo poskytování služeb.

Správní ředitel nemocnice Aqrabat v severozápadní Sýrii Salah vysvětluje, jak jsou služby přetížené. „Celkový počet zraněných a obětí je nad možnosti našeho zdravotnického sektoru. Navíc nám došly některé druhy zdravotnického a transportního materiálu," říká a dodává: „Rádi bychom poděkovali společnosti Člověk v tísni za to, že nám pomohl zajistit pro pacienty v nemocnici stravu."

Jak pomáháme

Abychom pomohli s návratem k normálu, vybral Člověk v tísni přes 84 milionu korun a podporuje desítky tisíc postižených lidí v Sýrii poskytováním peněžní pomoci, zimního oblečení, potravin, matrací a přikrývek, generátorů nebo nádrží na pitnou vodu a opravou zničených domů. Kromě toho poskytuje pomoc v podobě peněz za práci, aby zajistil krátkodobé zaměstnání při odklízení trosek.

Budeme také obnovovat školy a pokračovat v jejich podpoře. Kromě toho budeme podporovat zemědělce, aby mohli znovu vysadit své plodiny, a prověříme stav našich škol, aby mohly v nadcházejícím období obnovit svou vzdělávací činnost.

Přispějte na sbírku SOS zemětřesení v Sýrii a Turecku:

Autor: Zaynab Mayladan, Člověk v tísni

Související články