Feistingerová pro Aktuálně.cz: Z neuhrazené devítikorunové jízdenky vznikne dítěti dvacetitisícová exekuce
Publikováno: 4. 5. 2021 Doba čtení: 2 minutyV exekucích se v Česku nacházejí tisíce dětí, desetitisíce mladých dospělých a statisíce dospělých. Jak se s dluhovou problematikou Česko vyrovnává? Dokáže novela občanského zákoníku přijatá v březnu letošního roku zamezit vymáhání dětských dluhů? O problematice mluvili v projektu Chudé Česko 21 deníku Aktuálně.cz naši dva kolegové a dluhoví experti Daniel Hůle a Vlastimila Feistingerová.
Na problém dětských dlužníků upozorňujeme řadu let a naši kolegové aktivně apelují, aby vymáhání dětských dluhů bylo co nejdříve zastaveno. Je podle nás nepřijatelné, aby děti, které mnohdy pocházejí z velice složitých rodinných poměrů a nesou si s sebou řadu bolestivých vzpomínek a zkušeností, vstupovaly do dospělosti s dluhy, za které navíc často samy nemohou.
Z oficiálních dat vyplývá, že v Česku je momentálně 2200 dětí s exekucemi. Kolegyně Vlastimila Feistingerová pro Aktuálně.cz ovšem upozornila, že se k tomuto číslu nelze upínat, ve skutečnosti může být daleko vyšší. Kromě toho, že některé pohledávky totiž zatím nejsou exekučně vymáhány, faktorem zkreslujícím uváděné údaje může být také skutečnost, že původně dětští dlužníci jsou dnes již dospělí.
Konec strachu z postihu za odpuštění dětských dluhů
S novelou prošel v březnu také návrh, který může podle expertky na dluhovou problematiku zbavit obce strachu ze sankcí, které by je teoreticky mohly postihnout v důsledku odpuštění dluhů nezletilým.
„Při komunikaci se starosty nebo zastupiteli se setkáváme s obavou právní nejistoty z toho, že za odpuštění dluhů ponesou následky, proto řadu exekucí nezastaví. Chtějí nějaké potvrzení vyššího orgánu nebo změnu zákona. V lepším případě trvá velmi dlouho, než je přesvědčíme, aby i přes takové riziko zastavení exekucí na zastupitelstvu odhlasovali,“ uvedla pro Aktuálně.cz Feistingerová.
Mrtvá norma
Feistingerová rovněž zdůraznila nepřiměřenou výši exekucí. „Za devítikorunovou jízdenku v tramvaji, kterou rodič nekoupil, vznikne řízení, na jehož konci je dvacetitisícová exekuce na dítě,“ uvedla odbornice na dluhy.
Hůle i Feistingerová se dále shodují, že legislativa, která vešla v platnost už na podzim roku 2019 a měla dětským dlužníkům, kterým alespoň dvě třetiny dluhů vznikly před nabytím zletilosti, umožnit vstoupit do režimu tříletého oddlužení, má jen minimální dopad. Hůle se dokonce domnívá, že se jedná o „mrtvou normu“. „Setkala jsem se zatím jen s jednou osobou, která by to mohla a chtěla využít,“ podpořila Hůleho kolegyně Vlastimila Feistingerová.