Nevím, co je blíž genocidě, říká v rozhovoru pro Marketing & Media fotograf Albert Lores dokumentující válku na Ukrajině
Publikováno: 14. 4. 2022 Doba čtení: 2 minutyVýstava fotografií v galerii DOX Černí motýli, které pro organizaci Člověk v tísni vyfotografovali Albert Lores a Manu Brabo, měla původně být o situaci v ukrajinském Donbasu, kde válka probíhá už osm let. Pak ale vypukla ruská invaze. „Rozhodli jsme se výstavu koncipovat z toho, co jsme na místě dokumentovali. Zhruba osmdesát procent fotografií je z aktuální situace. Je třeba o ní mluvit,“ říká původem španělský fotograf Albert Lores v rozhovoru pro časopis Marketing & Media.
Fotili v Kyjevě, v Buči, Irpinu, Hustomelu, v Charkově. „Snažíme se ukázat humanitární krizi po celé Ukrajině. Působivý je například záběr cesty lidí prchajících z Buči lesem, protože to bylo jediné relativně bezpečné místo. Kousek od trasy sice vede silnice, ta ale byla v hledáčku ostřelovačů a dělostřelectva."
V oblasti se nemohou novináři pohybovat bez ochrany, několik jich tam už zemřelo. „Ani vesta nápisem PRESS vás v této válce neochrání, i novináři a fotografové jsou terčem. Na auto kolegů Rusové stříleli, i přes jasné značení, že jde o tisk," popisuje podmínky na bojišti Lores.
Na zmiňované výstavě je například fotografie lidí prchajících z Irpinu, kteří v prvních týdnech války šli s bílými praporky. Ty měly ruským vojákům signalizovat, že jde o civilisty. „Po pár dnech je ale přestali používat, protože se kvůli nim stali terčem. V tomto koridoru pro evakuace zemřelo několik desítek lidí. Byl to pro každého dramatický úsek, protože je ruští vojáci ostřelovali. Na jiné fotografii můžete vidět přikrytá těla dobrovolníka a matky se synem. Ti byli zastřeleni uprostřed koridoru, před památníkem konce druhé světové války a pár set metrů od místa, kde čekaly evakuační autobusy."
Také nebezpečí hrozící novinářů označuje za nesmírně vysoké. „I v Donbasu před osmi lety byli novináři lépe chráněni. V této válce se nerespektují žádná pravidla. I kolegové, kteří dokumentovali jiné války, říkají, že tato je obzvlášť intenzivní."
Člověk v tísni děkuje časopisu Marketing & Media za spolupráci, celý rozhovor s Albertem Loresem si můžete přečíst zde: https://mam.cz/zpravy/2022-04/nevim-co-je-bliz-genocide/.
Výstava Černí motýli je v galerii DOX k vidění do 8. května 2022: https://www.dox.cz/program/cerni-motyli-ohorele-kousky-zivota.