Nikaragua: tato země není pro novináře

Publikováno: 20. 7. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Nikaragua: tato země není pro novináře
© Foto: Jorge Mejía Peralta

Od politické krize doprovázené silnými protivládními protesty v roce 2018 požádalo více než 94 700 Nikaragujců o útočiště v sousední Kostarice. Kromě lidskoprávních aktivistů patřily mezi nejvíce zasažené skupiny zejména novináři.

Stovky z nich ze země uprchly, desítky z nich byly před útěkem vězněny a podrobeny různým druhům mučení a špatného zacházení, což mělo velké negativní dopady na jejich duševní zdraví.

V reakci na tyto vážné okolnosti zajistil Člověk v tísni v roce 2021 řadu programů na posílení kapacity novinářů v nestabilním, nepřátelském prostředí. V prvé řadě místní zaměstnanci Člověka v tísni poskytli novinářům finanční prostředky a v případě nutnosti pomohli s jejich relokací do bezpečí. Následně začali nabízet individuální sezení psychosociální péče těm novinářům, kteří byli vystaveni mučení, špatnému zacházení a dalším formám psychického nátlaku. Jen v roce 2021 bylo prostřednictvím programu psychosociální péče Člověka v tísni pro Nikaraguu obslouženo celkem 144 příjemců a nabídnuto přes 400 jednotlivých sezení.

V neposlední řadě naši kolegové sehnali odborné školitele, kteří pro novináře zajistili speciálně navržená školení o digitální komunikaci, digitální bezpečnosti, administrativě a financích. 

Historický kontext k situaci v zemi poutavě podává článek z července 2022 na serveru SeznamZprávy.cz.

Autor: Ondřej Lukáš, Mediální koordinátor ČvT

Související články