Obnova škol v Iráku dává dětem naději na lepší budoucnost

Publikováno: 28. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Obnova škol v Iráku dává dětem naději na lepší budoucnost
© Foto: Člověk v tísni

Aziza Aziz Suleiman je učitelka a žije společně se svým manželem a dvěma dětmi ve vesnici provincii Ninive na severu Iráku. Posledních několik let pro ně nebylo jednoduchých - do jejich vesnice totiž přišla válka, která zkomplikovala život jak rodičům, tak dětem, a zanechala po sobě řadu traumat. S pomocí Člověka v tísni se nyní místním daří postupně se vracet do normálního života.

Rodina Azizy musela poté, co v roce 2014 převzal kontrolu nad jejich vesnicí tzv. Islámský stát, opustit svůj domov a odjet do Bagdádu. Začátky pro ně byly velmi obtížné, protože byli zvyklí žít ve vlastním domě, a nyní museli bydlet v nájmu. Navíc se museli potýkat se složitou finanční situací, protože válka pro ně znamenala také ztrátu jejich obvyklého příjmu. Do své vesnice se nakonec vrátili, čekalo je ale nepříjemné překvapení. Jejich dům byl naprosto vyrabovaný. „Když jsme se přišli zpátky, neměli jsme nic, všechno nám ukradli. Místo dveří jsme věšeli na zeď přikrývky, abychom doma udrželi aspoň trochu tepla. Pamatuji si, jak velká nám tehdy byla zima,“ říká Aziza.

Kromě neustálého strachu z budoucnosti a nutnosti začínat budovat svůj život od začátku museli Aziza s manželem řešit další závažný problém -  jejich dvě děti, školačka Zainab a pětiletý Salih, přišly o možnost chodit do školy a dále se vzdělávat. Po několikaleté pauze se i s pomocí Člověka v tísni do vzdělávacího systému navrací.


Člověk v tísni pomáhá dětem, jako je Zainab, co nejvíce usnadnit návrat do normálního života a vybudovat jim dobré podmínky pro lepší budoucnost. V Iráku organizace školí nové i zkušené učitele a vytváří pro děti různé možnosti, jak mohou svůj čas trávit aktivně. To jim také pomáhá vyrovnávat se v traumaty, která si z války odnesly. „Škola letos začala později a děti neměly tělocvik, výtvarnou ani hudební výchovu, aby dohnali vše zameškané. Všechny jsou šťastné, že nyní mohou mít i takto zábavné předměty a aktivity. Je to pro ně realaxace,“ popisuje Aziza.

Zainabinu školu podpořil Člověk v tísni stejně, jako 27 dalších v distriktech Mosul, Hamdanya a Telkaif. Díky projektu podpořeného organizací UNESCO a financovaného Evropskou unií pomáháme zlepšovat vzdělávání v Iráku - například 633 učitelů dostalo školení, jak učit 15,994 dětí, které zažily válku. „Velmi si vážíme pomoci Člověka v tísni, který na naší škole začal realizovat, například školení, workshopy a neformálních vzdělávacích aktivity pro děti. Ty si také velmi cení aktovek a penálů, které dostaly,“ dodává Aziza s úsměvem.


Autor: Člověk v tísni

Související články