Zatčena novinářka vyšetřující korupci v Česku

Publikováno: 5. 12. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Zatčena novinářka vyšetřující korupci v Česku
© Foto:

Praha/Baku, 5. prosince 2014 - V den návštěvy předsedy Ázerbájdžánského parlamentu v ČR byla dnes odpoledne vzata do vazby jedna z nejznámějších investigativních novinářek v Ázerbájdžánu Chadídža Ismayilová. Novinářka pracovala mimo jiné na odhalování korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v České republice. V minulosti se účastnila například konference Forum2000, v letošním roce však již dorazit nemohla – při odletu z Baku na konferenci byla zastavena na hranicích a informována, že má zákaz opustit zemi.

Právě dnes přitom byla v ČR na oficiální návštěvě delegace předsedy ázerbájdžánského parlamentu. Delegaci přijal předseda PSP ČR Jan Hamáček a podle sdělení státní ázerbájdžánské agentury měl delegaci přijmout také prezident Miloš Zeman a předseda Senátu ČR Milan Štěch. „S představiteli tak tvrdých diktatur, jako je Ázerbájdžán, otázky lidských práv musejí být veřejnou součástí agendy – pokud tomu tak není, naši politici tak de facto diktátory podporují, dovolí totiž, aby si z nich propaganda těch států udělala kulisy, kterými se jen dokazuje mezinárodní prestiž daného diktátora,“ vysvětluje Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni.

Dvouměsíční vazba byla Ismayilové stanovena v případu, ve kterém ji Tural Mustafajev obviňuje z nucení k pokusu o sebevraždu. „Zatčení je vykonstruované. Jde prostě o další z řady pokusů, jak se vládnoucí režim pokouší umlčet kritiky. Chadídža Ismayilová je přitom jedním z nejvýraznějších a mezinárodně nejznámějším z nich,“ říká Pospíchalová.

V posledních několika měsících přitom bylo v Ázerbájdžánu zatčeno hned několik známých obhájců lidských práv. Mezi jinými například Intigam Alijev, držel lidskoprávní ceny Homo Homini, Rasul Džafarov, Lejla a Arif Junusovi. Všichni z nich čelí smyšleným obviněním.

Ismayilová vedla dlouhou dobu redakci Rádia Svobodná Evropa v Baku. Je nositelkou mnoha mezinárodních cen a autorkou investigativních článků odhalujících korupci vládnoucího klanu Ilhama Alijeva. Jednu z mezinárodních cen, Global Shining Light Award pro investigativní novináře získala mimo jiné za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v České republice . Na vyšetřování spolupracovala s českými kolegy.

Ismayilová jako první například zveřejnila praktiky ázerbájdžánských tajných služeb, které ve snaze vydírat nezávislé novináře a představitele opozice v zemi instalují skryté kamery v jejich bytech, natáčejí jejich intimní život a následně je vydírají možným zveřejněním nahrávek. „Chadídža Ismayilová prokázala obrovskou odvahu, když se rozhodla v konzervativní společnosti neustoupit vydírání a popsat případ veřejně,“ popisuje Adéla Pospíchalová. Krátce po jejím oznámení z pokusu o vydírání se na internetu objevilo video ze soukromí Ismayilové.    

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde od devadesátých let vládne rodina Alijevů, která si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, persekucemi nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení.

V ázerbájdžánských věznicích je v současnosti okolo 100 politických vězňů.

Pro více informací kontaktujte:

Adéla Pospíchalová, 777 787 968  

Autor: