Jak vypadala první sezona Ligy férového fotbalu na Olomoucku?

Publikováno: 9. 3. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Závěrečný turnaj jarní sezony v Nedvězí u Olomouce.
© Foto: Bc. Daniela Šnejdarová, Dis.

V komunitní práci, vedle práce s dospělými, považujeme za důležité věnovat čas také dětem a mládeži, a to přinejmenším v oblasti trávení volného času. To, jak jedinec využívá svůj volný čas ovlivňuje rozvoj jeho osobnosti, zájmy i nadání. Proto jsme v srpnu 2018 odstartovali v Přerově v rámci komunitní práce novou volnočasovou aktivitu. Na základě účasti dětí na fotbalovém turnaji v Brodku u Přerova (pod vedením projektu Fotbal pro rozvoj), vzešla od dětí a rodičů poptávka po smysluplném trávení volného času.

Každý týden probíhá pravidelný fotbalový trénink na veřejném školním hřišti, tedy mimo prostředí sociálně vyloučené lokality. Jde o organizovanou volnočasovou aktivitu, která vyžaduje aktivní účast a pravidelnost. Kromě tréninků se nám podařilo také uspořádat workshop v kanceláři Člověka v tísni. Za využití metod neformálního vzdělávání (práce ve skupině, diskuse, brainstorming) jsme otevřeně diskutovali témata férovosti, negativních a pozitivních stránek fotbalu a sportu či vlastností kapitána. Nyní přichází mládež s nápadem na vytvoření společného transparentu, častějších tréninků zaměřených na fyzickou kondici a společná filmová odpoledne, která otevírají sociální témata. Mládež si také demokratickou cestou zvolila kapitána týmu.

Během tréninků zapojujeme do hry tzv. integrační fotbalové drily, které lze vnímat jako běžné aktivity zlepšující fotbalové dovednosti. Mimo jiné dokážeme skrze tyto aktivity otevírat i sociální témata jako jsou drogové a jiné závislosti, životní prostředí, zdravé chování, vedení druhým a důvěra v něj, aj.

Utkání o třech poločasech

Převážně v rámci turnajů využíváme unikátního a celosvětově známého konceptu fotbal3, nástroje neformálního vzdělávání, které vede záměrným učením k získávání specifických životních dovedností. Fotbal3 reprezentuje tzv. 3 poločasy: (1) Předzápasová diskuse, v níž se jednoduše týmy sejdou a domlouvají se na pravidlech zápasu; (2) samotný zápas, který si hráči řídí sami bez přítomnosti rozhodčího, to znamená, že sporné situace by si měli vyřešit sami; (3) pozápasová diskuse, jejímž cílem je nabídnout týmům prostor pro společnou reflexi, ohlédnout se za svým výkonem, zhodnotit pěkné situace, férové jednání či sporné situace, které na hřišti udály. Namísto rozhodčího je celým procesem provází mediátor, jehož cílem není za hráče rozhodovat, ale pouze pozorovat, jak zápas probíhá a facilitovat (pomáhat řídit) diskuzi.

Cílem výše zmíněného je rozvíjet komunikační schopnosti, řešení konfliktů, spolupráci, týmovost, toleranci a další dovednosti a hodnoty potřebné pro fungování v každodenním životě. Věříme, že skrze tento nástroj můžeme postupně docílit toho, že férové jednání nebude součástí jen fotbalových zápasů, ale i běžného života. Fotbal funguje i jako komunikační nástroj pro navazování snazšího a užšího kontaktu s rodiči a místními obyvateli.

Rychlé střely Člověka v tísni

Na jaře 2019 jsme se zapojili do Ligy férového fotbalu (LFF) v Olomouckém kraji, kterou koordinují komunitní pracovnice Člověka v tísni Daniela Šnejdarová a lektorka Lenka Martináková (spolu s Petrem Malinou). Téměř roční snaha vyústila skrze LFF ve spolupráci s dalšími organizacemi, jež pracují s mládeží a rovněž přihlásily své týmy do Ligy. Jsou jimi pro tuto chvíli Armáda spásy v Přerově a Podané ruce, pobočky Olomouc a Prostějov. Také díky tomu se mohou děti lépe poznat a vystoupit ze svých komfortních zón a vytvořit nová přátelství. S Armádou spásy a dalšími organizacemi připravujeme též společná odpoledne plná aktivit, kde se děti mohou setkat, spolupracovat a spřátelit.

Za Ligu bylo uspořádáno zatím 6 férových turnajů (v Přerově, Olomouci a Nedvězí u Olomouce, v Prostějově), jichž se tým Člověka v tísni zatím vždy zúčastnil. V průběhu turnajů se vytvořilo až 6 týmů. Poslední turnaj 13. 12. 2019 vyhrál právě tým Rychlých střel Člověka v tísni, o. p. s. a odnesl si domů putovní pohár.

Připoj se k nám!

Je Ti 8-15 let nebo máš vedle sebe někoho, kdo by se rád zapojil do fotbalových tréninků? Náš fotbal je otevřen každému - i holkám! Přijď si náš fotbal vyzkoušet. Na oplátku očekáváme aktivní účast a pravidelnost – jedině tak se můžeš zlepšit. Napiš email na daniela.snejdarova@clovekvtisni.cz

Autor: Bc. Daniela Šnejdarová, Dis.

Související články