Pomáháme na Filipínách zasažených tropickou bouří Vinta

Publikováno: 10. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme na Filipínách zasažených tropickou bouří Vinta
© Foto: Alicia Pandapatan

Mezitím co řada z nás zasedala se svými rodinami ke štědrovečerní večeři, místní tým Člověka v tísni na Filipínách vyrážel na pomoc obyvatelům ostrova Mindanao postiženým tropickou bouří Vinta. 

Ničivá bouře ve své největší síle udeřila právě na Štědrý den v oblastech, kde Člověk v tísni (ČvT) dlouhodobě pracuje. Pomáhá zde rodinám, které musely uprchnout z města Marawi, postiženého boji mezi skupinami hlásícími se k tzv. Islámskému státu a Filipínskou armádou, která se snažila získat město zpět z rukou extremistů. Boje o Marawi způsobily, že 359 680 osob muselo opustit své domovy a hledat útočiště u svých příbuzných nebo v evakuačních centrech. Další ránou pro tyto vnitřně přesídlené obyvatele byla právě tropická bouře Vinta, při které zahynulo na 170 osob a řada dalších je pohřešovaná.

Již tak přeplněná evakuační centra byla částečně či zcela zničena a jejich obyvatelé museli znovu hledat útočiště jinde. Tým ČvT navštívil nejvíce postižené komunity, které byly několik dní bez dodávek vody a elektřiny. Pozemní komunikace byly často zcela přerušené. „Do některých vesnic nebylo možné dojet autem. Museli jsme využít motorky či jít část cesty pěšky, abychom se do zasažených oblastí dostali,“ popisuje situaci bezprostředně po katastrofě místní terénní pracovnice Alicia Pandapatan. To, co jsme viděli, byla naprostá katastrofa: přeplněná evakuační centra, ve kterých museli obyvatelé postižení katastrofou spát vsedě, neboť neměli dostatek prostoru, aby se mohly natáhnout. Byl tam nedostatek potravin i hygienických potřeb,“ dodává. Na základě vyhodnocení potřeb tým ČvT určil jako prioritu zorganizovat distribuci hygienických balíčků do škol, aby se zamezilo dalšímu šíření nemocí způsobených používáním kontaminované vody.

Vzhledem k tomu, že řada farmářů a drobných prodejců přišla zcela o zdroje obživy, rozhodl se ČvT podpořit také pracovní příležitosti v nejvíce postižených oblastech. Místní obyvatelé díky tomu mohou generovat zisk z pomocných prací (odklízení suti, čistění veřejných budov) a zajistit si tak příjem, který pokryje jejich výdaje na jídlo či náklady spojené se školní docházkou dětí a mladistvých. Příležitost dostanou ti nejzranitelnější z postižených komunit. Do projektu proto budou prioritně zapojeni rodiče, kteří jsou samoživitelé, nebo ženy vedoucí samostatně domácnost bez podpory partnera.

Díky podpoře Klubu přátel Člověka v tísni jsme byli schopni nakoupit materiál, který bude součástí hygienických balíčků pro 600 studentů základní a středních škol. Část peněz z Klubu přátel ČvT je určena na finanční granty pro rodiče, aby mohli pokrýt školní docházku svých dětí. Svou prací navíc přispějí k obnově zničených oblastí a pomůžou navrátit okolí škol a základní infrastrukturu do původního stavu.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Monika Kolomazníková

Související články