Aktuálně.cz: Pandemie je celosvětový problém. Pokud nebudeme spolupracovat, čeká nás s covidem dlouhá cesta, říká Richard Walker

Publikováno: 8. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Aktuálně.cz: Pandemie je celosvětový problém. Pokud nebudeme spolupracovat, čeká nás s covidem dlouhá cesta, říká Richard Walker
© Foto: pin

Se zvládáním pandemie nemoci covid-19 pomáháme od samého začátku jejího propuknutí také v některých rozvojových zemích Afriky. V rámci naší pomoci v regionu zlepšujeme hygienu a sanitaci ve zdravotnických zařízeních, dodáváme nezbytné hygienické a ochranné potřeby a pořádáme osvětové kampaně. Ačkoliv oficiální čísla nakažených koronavirem jsou v přepočtu na počet obyvatel ve světovém měřítku poměrně nízká, jak upozornil pro deník Aktuálně.cz regionální ředitel Člověka v tísni pro Afriku Richard Walker, realita se bude od oficiálních dat značně lišit. Kontinent se momentálně také vypořádává s druhou vlnou nákazy, která se už teď zdá být daleko horší.

„Oficiální čísla vycházejí z testů. Ale když máte nedostatek testů a rychle se šířící nákazu, pak musíte předpokládat, že případů je ve skutečnosti mnohem více, než kolik je jich nahlášeno. Nemyslím si, že země schválně nahlašují nižší čísla, ale realita je prostě jiná," sdělil deníku Aktuálně.cz regionální ředitel pro Afriku Richard Walker přímo z místa a dodal, že každý, koho se v Etiopii zeptá, už zná někoho, kdo nemoc covid-19 prodělal. Podle oficiálních údajů má Etiopie, čítající téměř 112 milionů obyvatel, ale potvrzeno přibližně160 tisíc případů.

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Walkerova slova doplnila přímo z Konga také naše kolegyně Zuzana Brezinová, která jednu z možných příčin lepšího zvládání pandemie připisuje také nízkému průměrnému věku obyvatel. „Většina lidí je tu mladších 50 let. To ostatně dokazuje i vládní strategie pro očkování. Mezi rizikovou skupinu se počítají lidé, kterým je víc než 55 let," řekla Aktuálně.cz Brezinová.

Nové mutace i rozsáhlejší testování

V současné chvíli se Afrika potýká s druhou vlnou nákazy. Podle Walkera není ale jisté, zda jsou zvyšující se počty nakažených důsledkem nových mutací nebo rozsáhlejšího testování osob. V důsledku nedostatečné vybavenosti zdravotnických zařízení ve většině afrických státu není navíc podle Walkera možné určit, které země již zasáhly nakažlivější varianty viru nebo v jaké míře se šíří.

Pokud nemoc nebudete hledat, nenajdete ji, říká Walker

Uzavřít hranice mezi zeměmi je v Africe prakticky nepředstavitelné. Kromě toho, že pro mnohé komunity tamějších obyvatel je přeshraniční obchod nezbytný k přežití, v některých částech země také stále pokračují konflikty, které nutí k migraci tisíce lidí. V takových místech je navíc jen velmi těžko představitelné pokoušet se nemoc potlačit. „Žádnou infekci nenajdete, když ji nebudete hledat," komentoval situaci v některých částech Afriky Walker.


„Pokud nebudeme ochotni spolupracovat, tak nás s covidem čeká ještě velmi dlouhá cesta."

Dalším z řady problémů, kterým kontinent čelí, je nedostatek vakcín. Přestože Světová zdravotnická organizace slíbila v rámci programu COVAX dopravit 2 miliardy dávek vakcín do 92 chudých a rozvojových zemí, zajistí tím očkování jen pro 20 procent populace. To k vytvoření kolektivní imunity ani zdaleka nestačí a nadále bude hrozit, že se na kontinentu budou objevovat další mutace nemoci covid-19, proti nimž nebudou současné vakcíny dostatečně účinné. „Tohle je celosvětový problém a musí na něj také celý svět reagovat. Pokud nebudeme ochotni spolupracovat, tak nás s covidem čeká ještě velmi dlouhá cesta," komentoval současnou situaci v Africe pro deník Aktuálně.cz Richard Walker. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Celý článek si můžete přečíst na webu Aktuálně.cz.

Autor: Dagmar Růžičková

Související články