Plošné odklady splátek skončily. O tom, zda lidé zvládají své závazky plnit, mluvil ve Studiu ČT24 David Borges

Publikováno: 15. 4. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Plošné odklady splátek skončily. O tom, zda lidé zvládají své závazky plnit, mluvil ve Studiu ČT24 David Borges
© Foto: PIN

Plošný odklad splátek, který vláda v reakci na částečné uzavření ekonomiky před rokem prosadila, je u konce. Banky odhadovaly, že problém s návratem ke splácení svých závazků nastane až u pětiny případů. Takto vysoké odhady se naštěstí nepotvrdily, přesto existuje nemalý počet lidí, kteří své závazky nejsou schopni splácet. Po skončení zákonného moratoria bylo podáno 32 tisíc žádostí o další odklad splátek, kladně přitom byly vyřízeny přibližně tři čtvrtiny. Jaké kroky jsou pro úspěšné žádosti o odklady po uplynutí zákonného moratoria klíčové a jak k situaci přistoupily nebankovní společnosti? Nejen o tom mluvil ve Studiu ČT24 analytik Člověka v tísni David Borges a Jan Sadil z ČSOB. 

Ačkoliv většina lidí i firem zvládá své závazky bankám splácet, spatřuje v současné situaci David Borges dvě rizika. „První je oblast podnikatelů, živnostníků, kde ta situace není tak dobrá, byť katastrofické scénáře se nenaplnily. A druhá otázka je, jak se situace bude vyvíjet dál. To je ještě nejisté,“ domnívá se Borges. „Pokud jde o pomoc, tak lidem, kteří se na nás obrací, radíme, aby v první řadě jednali, aby komunikovali s věřiteli a snažili se je přesvědčit, aby jim pomohli a vyšli vstříc, nabídli odklad splátek nebo snížení, zkrátka aby využili té vstřícnosti,“ zdůraznil analytik Člověka v tísni nutnost aktivně situaci řešit.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Využít vstřícnosti věřitelů

Klíčové předpoklady úspěšné žádosti o odklad splátek u bank i nebankovních společností jsou dle Borgese dvě. V první řadě je třeba jednat rychle, neodkládat návštěvu nebo telefonát. A za druhé je podle Borgese nutné doložit, že charakter problému je pouze krátkodobý a jakmile se situace zlepší, bude člověk schopen začít své dluhy znovu splácet.

Borges připomenul, že spektrum osob, které se na Člověka v tísni od začátku pandemie začalo obracet, je velmi různorodé a lze je klasifikovat do tří skupin. „U živnostníků a podnikatelů skutečně pozorujeme, že na rozdíl od minulosti, kdy tato skupina lidí byla schopna velmi jednoduše své půjčky zvládnout, tak nyní přišli o zakázky v oblastech jako turistika, gastronomie a další. Je to situace velmi těžká,“ zhodnotil Borges a dodal, že právě menší firmy a živnostníci tvoří nejpočetnější skupinu osob, které na naši helplinku volají.

Odklady nabízejí také nebankovní společnosti

„Druhou skupinou osob jsou lidé, kteří dlouhodobě měli problémy vybudovat si nějaké finanční rezervy a často přežívali takříkajíc od výplaty k výplatě. V okamžiku, kdy oni sami nebo nějaký jiný člen domácnosti přišel o část příjmu a kompenzace, které vláda vyplácí – ač jsou skvělé, tak nestačí – se dostanou do problémů a obrací se na nás,“ představil analytik druhou skupinu osob, které se vlivem protiepidemických opatření dostali do problémů.

Poslední skupina osob je tvořena klienty nebankovních společností. „Tam ta čísla jsou samozřejmě horší. Protože banky obvykle mají o něco přísnější podmínky na úvěrování, takže ti nejslabší klienti úvěry v bankách ani nedostávali, zatímco nebankovní společnosti jim půjčky nabízeli.“

„V zásadě platí, že pokud klient přijde včas a předloží rozumný plán, jak svou situaci chce řešit, tak nebankovní společnosti na to slyší. V některých aspektech si dokonce troufám říci, že jsou i pružnější.“

A jak se nebankovní společnosti ke svým klientům v dnešní složité situaci podle Borgese chovají? „Hodně záleží na tom, o kterých nebankovních společnostech je řeč. Musím říci, že jsme od začátku krize, i prostřednictvím Ministerstva financí, poměrně intenzivně jednali právě s nebankovním sektorem a dosáhli jsme dohody, nejdříve v podobě prohlášení asociace některých nebankovních společností, která přistoupila na to, že bude rovněž vycházet klientům vstříc a nabízet jim odklady, takže ty největší nebankovní společnosti postupují podobně jako banky,“ uvedl ve Studiu České televize Borges. 

Procento kladně vyřízených žádostí o odklad činí podle Borgese asi dvě třetiny a je tak o něco nižší, než je tomu u bank. „Přesto v zásadě platí, že pokud klient přijde včas a předloží rozumný plán, jak svou situaci chce řešit, tak nebankovní společnosti na to slyší. V některých aspektech si dokonce troufám říci, že jsou i pružnější. Nám se někdy stává u bank, které jsou řekněme v úrovni head office vstřícné, ne všechny informace dorazí až na poslední pobočku a někdy ti pracovníci v pobočkové síti třeba v první vlně klienta odmítnou a teprve následně se ukáže, že ta cesta tam je. Situace u nebankovních společností je v tomto, trochu jednodušší,“ uzavřel David Borges.

Celé Studio ČT24 s Davidem Borgesem si můžete přehrát ze záznamu. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články