Po úspěšné sezóně předává ČvT Agropark Mongolům

Publikováno: 12. 12. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Po úspěšné sezóně předává ČvT Agropark Mongolům
© Foto:

Člověk v tísni (ČvT) v polovině listopadu slavnostně předal mongolský Agropark, který vybudoval spolu s Českou rozvojovou agenturou (ČRA), místním autoritám. V jakém stavu farmu předáváme? Agropark je unikátní zeleninová farma postavená na šesti hektarech v mongolské části poušti Gobi. Větší farma není minimálně v okruhu 300 kilometrů. Přední mongolští zemědělští odborníci řadí Agropark k nejlepším v Mongolsku. O tom svědčí i fakt, že ji navštívil i náměstek ministra zemědělství a je hojně prezentovaná v celostátních médiích. 

Od začátku projektu působilo v Agroparku kolem 80 lidí. Pracovali zde zedníci, tesaři, instalatéři, ale především námezdní dělníci na poli, kterých bylo přirozeně nejvíce. „Ti všichni se podíleni na tom, že jsme letos sklidili 15 tun brambor, 10 tun melounů, dvě tuny okurek a stovky kilogramů cibule a rajčat, dále pak například papriky, lilky nebo řepu,“ říká projektový manažer ČvT Pavel Muroň. „Zavařili jsme dvě stovky sklenic okurek a uvařili přes 100 sklenic rajčatového a melounového džemu,“ dodává Pavel Muroň s tím, že nebýt nezvykle dlouhého období jarních písečných bouří a brzkého příchodu zimy, výsledky mohly být ještě lepší. 

Za poslední rok tu ČvT zorganizoval 12 školení, kterých se zúčastnilo 100 farmářů ze všech okresů provincie. „Školení sledovala přirozený vegetační cyklus plodin a pěstitelé tak měli možnost se mimojiné naučit, jak si postavit sklep, chránit půdu před erozí nebo jak uvařit chutné lečo či melounový džem,“ popisuje projektový manažer ČvT Pavel Muroň.

Sedmdesáti farmářům ČvT spolu s ČRA z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce České republiky poskytl semena, sazenice a další zemědělské vybavení. Ty nejperspektivnější v nejbližších týdnech podpoří mechanizací a zavlažovacím systémem. 

Budoucí chod Agroparku bude mít na starosti zemědělské družstvo pod dohledem ČvT, krajského úřadu a pana Gantulgy, který je jedním z předních mongolských odborníků na pěstování v pouštních podmínkách.

Autor: Pavel Muroň