VIDEO: Podívejte se, jak to vypadá poblíž kontaktní linie na východě Ukrajiny

Publikováno: 24. 2. 2021 Doba čtení: 2 minuty
VIDEO: Podívejte se, jak to vypadá poblíž kontaktní linie na východě Ukrajiny
© Foto: People in Need

Konflikt na východě Ukrajiny trvá už téměř 7 let. V současnosti potřebuje přibližně 3,4 milionu lidí humanitární pomoc, 3300 civilistů připravil konflikt o život a vice než 7000 lidí bylo zraněno. Časté ostřelování a nášlapné miny jsou stále součástí života místních lidí. Východní Ukrajina patří k oblastem, kde je nejvíce nášlapných min na celém světě. Od roku 2014 kvůli nim nebo jiným zbytkům výbušnin zemřelo, nebo bylo zraněno více než 1000 civilistů.   

427 kilometrů dlouhá kontaktní linie rozděluje region, který dříve býval nejhustěji osídlený a kde bývala velká průmyslová produkce. Na jedné straně je oblast kontrolovaná vládou a na druhé ta, která pod kontrolou vlády není. Linie oddělila spoustu rodin, zpřetrhala vazby, lidé nemohou navštívit své příbuzné a přátele. Přerušila obchodní spojení, mnoho podniků muselo propustit zaměstnance nebo zkrachovalo. Společnost v regionu upadla do chudoby, přičemž třetina lidí v nouzi jsou starší lidé.

Ve vesnicích jako je Opytne, která leží jen pár kilometrů od Doněcku poblíž zničeného doněckého letiště, je situace obzvlášť obtížná. Lidé tu nemají přístup k vodě, elektřině, plynu, není tu nemocnice a nefunguje tu ani hromadná doprava. Místní obyvatelé jsou odříznutí od světa a nemají přístup k základním službám. Na domech je vidět, že vesnice byla ostřelována. Navzdory probíhajícím bojům v Opytne stále žije 38 lidí. Většina mladých odešla, nebyla tu práce. Starší lidé, kteří tu prožili život, zůstali.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Lidem, kteří žijí poblíž kontaktní linie na východě Ukrajiny, pomáháme. Do vesnic, kde není přístup k pitné vodě, ji místním obyvatelům pravidelně dodáváme. Poskytujeme jim také psychosociální podporu, pomáháme s opravou domů, obnovujeme sociální instituce a soustavně upozorňujeme na probíhající humanitární krizi.

Tato pomoc je možná díky Generálnímu ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu EU (ECHO).

Autor: Aljona Budagovska, Člověk v tísni Ukrajina

Související články