Pokud nemáte peníze na splácení, nesnažte se to ututlat. Dokud je problém na začátku, existuje vždy vícero řešení, uvedla pro ČRo Alžběta Baslová

Publikováno: 27. 1. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pokud nemáte peníze na splácení, nesnažte se to ututlat. Dokud je problém na začátku, existuje vždy vícero řešení, uvedla pro ČRo Alžběta Baslová
© Foto: PIN

Výpadek příjmů, nedostatek finančních prostředků na vánoční dárky nebo třeba snaha pomoci rodinnému příslušníkovi v nouzi. Lidí, kteří se před Vánoci uchýlili ke sjednání krátkodobých půjček, bylo loňský rok více než obvykle. Mnozí ale v lednu zjišťují, že půjčku nedokáží včas splatit. Jak v takové situaci postupovat a čemu se naopak vyhnout? O tom mluvila v Českém rozhlase Liberec naše dluhová poradkyně Alžběta Baslová. 

V prosinci si lidé sjednávají mikropůjčky častěji, než v jiných měsících v roce. Obvykle je k tomu přivede potřeba obstarat svým blízkým vánoční dárky. Letos se ale přidala ještě snaha pomoci svým blízkým, kteří se dostali vlivem pandemie do finanční nouze. Jak v rozhovoru pro Český rozhlas upozornila naše kolegyně Alžběta Baslová, je stále častější, že si půjčky sjednávají lidé, kteří se tím snaží pomoci svým dětem nebo vnoučatům dorovnat jejich vypadlý příjem.

U krátkodobých půjček ale bývá splatnost zpravidla třicet dnů a nejčastěji je přitom potřeba uhradit celou částku naráz. V lednu se tak mnoho lidí ocitá v problémech. Uvědomí si totiž, že půjčku nedokáží včas splatit. Jak v takové situaci jednat?

Sjednání další mikropůjčky problém nevyřeší

„Pokud člověk zjistí, že teď potřebuje splatit nějakou půjčku, tak rozhodně není dobré strkat hlavu do písku,“ uvedla Baslová a dodala, že pokud si někdo sjednal půjčku kvůli tomu, aby pomohl dětem nebo blízkým, je třeba se o situaci aktivně zajímat a nespoléhat na to, že osoba, pro kterou si peníze půjčoval, dluh splatí. „Ať už vy sami máte problém a bojíte se požádat o pomoc, vždycky je to lepší začít řešit jak s rodinou, tak s věřitelem. Nebo pokud jste někomu slíbili, že splatíte půjčku, kterou si vzal na sebe, tak mu rozhodně řekněte, pokud na to nemáte. Dokud je problém v začátku, možností řešení je více,“ vysvětluje dluhová poradkyně.

„Ať už vy sami máte problém a bojíte se požádat o pomoc, vždycky je to lepší začít řešit jak s rodinou, tak s věřitelem.  Dokud je problém v začátku, možností řešení je více.“

Další častou chybou, kterou lidé ve snaze vyřešit své dluhy dělají, je sjednání dalšího krátkodobého úvěru, jímž by splatili ten první. V takovém případě se totiž podle Baslové bude stejný model opakovat o měsíc později.

Ať už jste vy nebo vaši blízcí ocitli z jakéhokoli důvodu v tíživé finanční situaci z jakéhokoli důvodu, je třeba začít hledat co nejdříve řešení. Obraťte se na věřitele, u kterého jste půjčku sjednali a zjistěte, zda vám vyjde vstříc nebo zavolejte na naši dluhovou poradnu, kde se společně s vámi pokusíme najít cestu z problémů ven.  


Autor: Dagmar Růžičková

Související články