Jak vypadají centra pomoci pro Ukrajince? Pomáhali jsme jedno rozjet v Příbrami

Publikováno: 21. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Jak vypadají centra pomoci pro Ukrajince? Pomáhali jsme jedno rozjet v Příbrami
© Foto: Helena Šebková

V souvislosti s válkou na Ukrajině a zvyšujícímu se počtu ukrajinských uprchlíků, začaly v jednotlivých krajích ČR vznikat asistenční centra pomoci Ukrajině, zkráceně KACPU. Středočeský kraj zřídil první dvě v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi. Ty doplnila Příbram, kde se KACPU rozběhlo 8.března 2022. Jako Člověk v tísni o.p.s., jsme byli již od počátku zapojeni do celého procesu otevření centra a komunikovali s městem.

Neziskové organizace měly za úkol především komunikaci s dobrovolníky a tlumočníky, a tak jsme ve spolupráci s Adrou o.p.s., Pontonem, z.s., Lomikamenem z.ú. a Magdalénou o.p.s zajišťovali dostatek dobrovolníků na každý den, zaškolovali jsme je na místě a byli jim podporou.

Jsem v důchodu, ale z ruštiny si ještě něco pamatuji

Úkolem dobrovolníků byla například pomoc s vyplňováním formulářů, vysvětlení, kde mají čekat, kam si stoupnout do fronty, kde se nachází stanoviště jednotlivých „úřadů“, kde se občerstvit a tak dále. 

Tlumočníci pomáhali s překladem tam, kde bylo zrovna potřeba.

„Jsem už v důchodu, ale z ruštiny si ještě něco pamatuju, tak jsem si říkala, že bych mohla být užitečná,“ říká jedna z tlumočnic. „Mluvila jsem tu s maminkou, které se 1. 3. narodilo miminko – ještě na Ukrajině. V porodnici jim nahlas pouštěli hudbu, aby neslyšeli ostřelování,“ dodává.

Co vám chybí? Všechno

Společná koordinační činnost příbramských neziskových organizací zahrnovala i výdej akutní humanitární pomoci (např. zubní kartáčky, pasty, mýdla, šampony, pleny, dětská výživa, atd..). Každým dnem se zvyšovala i potřeba zajistit pro uprchlíky odvoz do skladu humanitární pomoci zřízeného městem Příbram. Zde dostali potřebné oblečení, spacáky, karimatky a jídlo na prvních pár dní.

„Řada lidí přijela jen v tom, co měla na sobě. Na otázku: Co vám chybí? Jsme stále častěji slyšeli: Všechno,“ vyprávěla nám tlumočnice.

Spolupráce a vzájemná komunikace celé řady lokálních subjektů (složek IZS, státních institucí a úřadů, firem, škol, NNO, atd..) se v Příbrami daří. Vše ještě podporuje obrovská vlna solidarity Příbramáků, kteří nakupují potřebné věci, nabízí nejen bydlení, ale i sebe – po práci mnozí slouží služby v KACPU nebo pomáhají s tříděním humanitární pomoci ve skladu.

Za to vše jim patří velký dík!

 

Autor: Kateřina Volfová, projektová manažerka sociálních služeb

Související články