Pomáháme Etiopanům vzít zdraví do svých rukou

Publikováno: 15. 10. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Pomáháme Etiopanům vzít zdraví do svých rukou
© Foto: Melikte Tadesse

V jižní Etiopii se déšť v tomto ročním období vyskytuje jen vzácně. Období dešťů končí zpravidla po Meskelu, což je každoroční podzimní svátek, který lidé v Etiopii slaví. Letos ovšem bouřky neustávají a bláto je všude – takto vypadají vesnice v oblasti Yirgachefe woreda v zóně Gedeo.

Nezvyklé počasí s sebou bohužel nese i notnou dávku nešťastné ironie pro obyvatele hor, protože přístup k čisté pitné vodě je velmi omezený. Dvacetilitrový kanystr pitné vody je luxus, který si nemůže dovolit každý.

Pro místní je nedostatek pitné vody jedním z největších společenských problémů, který má dopad také na zdraví. Rozvod potrubí a napojení odlehlých vesnic na vodovodní sítě by však bylo velmi nákladné. Navíc zajištění dodávek vody je během období dešťů velmi obtížné. Je totiž téměř nemožné dostat se do vzdálených vesnic, ve kterých chybí většina základních služeb, jako například elektřina.

Člověk v tísni se snaží s těmito nedostatky bojovat-doteď jsme vybudovali ve vesnicích v zóně Gedeo desítky nových vodních zdrojů. S využitím sběru dešťové vody, která je přiváděna potrubím, získalo tisíce lidí přístup k bezpečné a pitné vodě, kterou čerpají ze studní a chráněných pramenů.

Jedna z takových studní je umístěna před školou ve vesnici Domarso, což je malá komunita nedaleko Yirgachefe, hlavního města kávy. Na první pohled tato oplocená studna připomíná obyčejnou nevýraznou betonovou konstrukci. Ale dokonce i děti vědí, jak důležité toto místo pro jejich zdraví je. S ušmudlanými a zohýbanými učebnicemi v rukou se každé ráno seběhnou okolo studny, aby se napily nebo si umyly ruce.

Děti ve vesnici Domarso dobře vědí, jak je čistá voda důležitá, částečně i díky tomu, že navštěvují kluby WASH (Voda, sanitace a hygiena), které organizuje Člověk v tísni. Tam se učí, že si musí před jídlem a také po toaletě umýt ruce. Děti se také učí, proč je kontaminovaná voda škodlivá pro jejich zdraví, jak doma skladovat pitnou vodu a jak udržovat okolí kolem vodního zdroje v čistotě.

Aktivity Člověka v tísni spojené s přístupem k čisté vodě v Etiopii jsou financovány Úřadem OSN pro koordinaci humanitární činnosti a Generálním ředitelstvím EU pro humanitární pomoc a civilní ochranu. Kromě stavby studní ČvT také spolupracuje s místními úřady na zřízení vesnických výborů pro ochranu vody a školních klubů WASH. Ty mají lidi naučit, jak nakládat se svými zdroji pitné vody a chránit je. Jedním z hlavních cílů těchto aktivit je vzbudit v obyvatelích pocit odpovědnosti za čistou vodu, kterou mají a o kterou se musí starat.

V rámci této práce se Člověk v tísni zaměřuje na přístup k poskytování služeb, kterým se snaží posílit manažerský, finanční, administrativní a právní rámec ochrany pitné vody na místní, oblastní a národní úrovni. Člověk v tísni tento přístup používá například v projektech v Angole nebo na Ukrajině. Obecně naše práce v této oblasti pomohla již tisícům lidí po celém světě - zlepšila přístup k čisté vodě, přispěla k lepší sanitaci a snížila riziko vzniku chorob přenášených vodou. 

Autor: Jan Faltus

Související články