Pomáháme lidem, kteří jsou v exekuci protiprávně

Publikováno: 12. 4. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Pomáháme lidem, kteří jsou v exekuci protiprávně
© Foto: Naši dluhoví poradci a poradkyně lidem nabízejí pomocnou ruku (ilustrační foto: Rémi Walle, Unsplash)

Velká část obcí v ORP Frýdlant dlouhodobě patří k těm, v nichž počet lidí v exekuci převyšuje republikový i krajský průměr. Předlužených je 10 % tamních obyvatel. Velký podíl vykazují i další místa v Libereckém kraji, kde Člověk v tísni poskytuje dluhové poradenství - Velké Hamry více než 8 % obyvatel v exekuci, ORP Česká Lípa přes 10 % nebo ORP Liberec s téměř 8 % předlužených lidí. Zároveň jsou zde obce, které by potřebovaly dluhové poradenství posílit - například Ralsko, kde je dokonce téměř 26 % obyvatel v exekuci.

Josef se živí jako řemeslník. Když jsme před třemi lety zahájili spolupráci, tížily ho dluhy dohromady za 700 tisíc korun. Od začátku měl velkou snahu se s věřiteli vypořádat. Závazek na zdravotním pojištění 118 tisíc korun zvládl postupně splatit sám. Stejně tak menší dluh u dodavatele energií, kde stačilo zaplatit původní dlužnou částku a v rámci mimořádné oddlužovací akce Milostivé léto mu loni byly odpuštěny veškeré úroky a penále.

Komplikovanější, avšak pro Josefa s dobrým koncem, to bylo v případě dalších dvou exekucí. Za půjčku 16 tisíc korun u nebankovní společnosti měl celkově zaplatit 136 tisíc.

„Exekuce byla vedená na základě rozhodčího nálezu, a jak se ukázalo, díky naší aplikaci Doložkomat, protiprávně. Proto mohla být úplně zastavena,“ vysvětluje dluhová poradkyně Iva Janusová.

Stejně tak jsme dosáhli zastavení i další exekuce za 90 tisíc, kvůli původnímu dluhu 18 tisíc korun.

„Nyní klientovi zbývají čtyři exekuce, celkem za 340 tisíc, a společně připravujeme vstup do oddlužení. Vypadá to dobře, protože by mohl celý dluh splatit už během tří let,“ doplňuje dluhová poradkyně Iva Janusová.

Lidé s velkými dluhy, jako měl pan Josef, žijí často v beznaději. Nevěří už, že je kdy zvládnou splatit. A právě i těm je určena služba dluhového poradenství Člověka v tísni.

Jen na Frýdlantsku jsme podpořili bezmála 200 klientů

Na příkladu naší dluhové poradny v Novém Městě pod Smrkem v ORP Frýdlant vám chceme představit, jak obecně funguje naše dluhové poradenství a komu je určené. Specializovanou službu tu nabízíme od roku 2016 – v rámci projektu V pravou chvíli (2016–2018), na který navázal Program pro řešení předluženosti na Frýdlantsku (2019–2022).

V prvních letech našeho působení byl podle dat Exekutorské komory ČR v dluhové pasti na Frýdlantsku každý třetí obyvatel starší patnácti let. Z posledních dostupných dat je jen v Novém Městě pod Smrkem z 3674 obyvatel 522 v exekuci, tj. více než 14 %.

Během šesti let jsme poradenstvím podpořili 67 klientů přímo z Nového Města pod Smrkem a dalších 130 klientů z okolních obcí Frýdlantska. V řešení předluženosti v lokalitě pokračujeme i letos,“ říká koordinátorka dluhového poradenství Eva Pospíšilová Kočárková.

Na dluhovou poradnu Člověka v tísni v Novém Městě pod Smrkem se nejčastěji obracejí lidé už v exekucích. „Převážně jsou pracující, nicméně řada je jich i nezaměstnaných. Poradna zmapovala situace klientů s 8 či 9 exekucemi, v extrémních případech i 15. Klienti často řeší i další problémy ze sociální oblasti. S těmi jim pomáhají naši kolegové v terénu, případně zaměstnanci sociálního odboru města,“ popisuje koordinátorka.

Mnozí doplatili na svou důvěřivost

S některými klienty dluhové poradny pracujeme dlouhodobě, i v řádu několika let. Vzhledem k nižším mzdám a vyšší nezaměstnanosti v regionu jsou místní obyvatelé více ohroženi zadlužením v důsledku nenadálé události - úmrtí v rodině, rozvod, pokuta, nemoc, ztráta zaměstnání, stanovení výživného, nárůst cen spojených s bydlením či nákupem potravin. Těžko si mohou vytvářet finanční rezervy, a tak je sebemenší výkyv v oblasti příjmů a výdajů pro ně existenčně ohrožující.

„Obrací se na nás i poměrně významné množství klientů, kteří se stali obětí okolí, jež jejich neschopnost zorientovat se ve finančních záležitostech bohužel zneužilo,“ říká Iva Janusová.

Do insolvence vstupuje jen malá část klientů, zdaleka ne pro všechny je totiž tento institut dostupný. „S klienty nejčastěji řešíme stabilizaci jejich příjmů a domluvení splátkových kalendářů. Řada klientů přichází s úvěrovými smlouvami, kvůli nimž jsou protiprávně v exekuci, jako byl i pan Josef. Tyto exekuce se nám daří zastavovat," dodává Janusová.

V této nelehké době je snadné dostat se do tíživé sociální situace. A právě proto existují sociální programy, které lidem pomáhají situaci zvládnout.

*jméno klienta bylo z důvodu zachování jeho anonymity změněno

Autor: ČvT

Související články