Konec provozu ubytovny v Plzni. Pomohli jsme lidem najít náhradní ubytování

Publikováno: 11. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Konec provozu ubytovny v Plzni. Pomohli jsme lidem najít náhradní ubytování
© Foto: Unsplash.com

Na konci ledna 2022 ukončila svoji činnost ubytovna v Zátiší. Nový majitel dal ubytovaným 3 měsíce na to, aby si nalezli bydlení nové. Bydlelo tu celkem 38 osob, z toho 2 děti. Všem se podařilo najít bydlení nové, a to především díky spolupráci města a neziskového sektoru.  

Informaci o uzavření ubytovny obdržel Magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování v Plzni od realitní kanceláře, která zprostředkovávala její prodej. Magistrátní odbor proto oslovil naše plzeňské kolegy, organizaci Ponton, z.s. a dále sociální pracovníky třetího městského obvodu, aby pomohli se zmapováním situace na ubytovně.

„Jsme rádi za kooperaci a za to, že se lidem díky tomu opravdu pomohlo. Město se kromě koordinace ujalo komunikace se správcem a také zajistilo odvoz věcí a pomoc i těm, kteří po vypršení lhůty skutečně neměli kam jít a o bydlení by přišli. Není to samozřejmost,“ říká naše koordinátorka služeb Vlastimila Sachrová.

Bylo potřeba rychle jednat a zjistit, co lidé v ubytovně potřebují. Jaké mají plány, jaké mají možnosti, kde mohou bydlet dál. De facto si několik organizací, včetně našeho nového odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování, rozdělilo ubytované a začalo s nimi situaci řešit individuálně,“ řekl David Šlouf, náměstek primátora města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem.

Naše terénní pracovnice Helena Urbanová dostala na starosti 8 pokojů z ubytovny. „Všem jsem nabídla seznamy jiných ubytoven a jejich obvolání, zajištění azylových domů nebo konzultace spojené s hledáním komerčního bydlení. Jedna paní se odstěhovala do zahraničí za prací, dalšímu se povedlo najít pronájem a ostatní skončili na jiných ubytovnách. Někteří lidé tam žili opravdu dlouho a do poslední chvíle si nutnost opustit ubytovnu nepřipouštěli,“ popisuje.

Z ubytovny do jiných ubytoven, azylových domů, ale i do městského bytu

Běžnému člověku může stěhování připadat jako normální záležitost. Najde si jiný nájem, koupí si vlastní byt či dům, věci si převeze autem nebo s pomocí přátel. V případě dlouhodobých nájemců ubytoven však mluvíme o lidech, pro které je velmi obtížné získat alternativní bydlení. Potýkají se s diskriminací na trhu s bydlením, mají problém našetřit na vysoké kauce, zajistit si běžné vybavení domácnosti. Dobrovolně by ve špatných hygienických podmínkách s přemrštěným nájemným a nedostatkem soukromí nezůstávali.

Lidé z ubytovny v Zátiší zamířili především do jiných ubytoven, případně azylových domů, jedna seniorka dostala kvůli svému zdravotnímu stavu od města do nájmu přednostně přidělený byt. O vybavení bytu se postarala rodina seniorky, která žije v zahraničí, a o sestavení vybavení se postarali studenti katedry sociologie Západočeské univerzity v Plzni. Celá situace je tak pěkným příkladem spolupráce města s neziskovými organizacemi a dobrovolníky.  

Autor: ČvT

Související články