"Poslanci mohou zachránit lidi před bídou. Udělejte to"

Publikováno: 7. 4. 2020 Doba čtení: 3 minuty
© Foto: Pirátská strana (CC BY-SA 2.0)

Komentář Daniela Hůleho: Pandemie doslova paralyzovala celý svět. Virus udeřil náhle a většinu vyspělých zemí zastihl zcela nepřipravených. V první vlně všichni řešíme zdravotně hygienická rizika, ohrožení seniorů a lidí v první linii, jako jsou zdravotníci či prodavači. Jim všem patří ohromný dík za jejich nasazení. Už nyní je ale jasné, že nakažené či zemřelé vystřídá dlouhé období recese a bídy, která se dotkne téměř každého z nás.

V Člověku v tísni na helplince pozorujeme masivní nárůst volajících zoufalých živnostníků či samoživitelů, kteří buďto přišli o práci, nebo pobírají nižší mzdu, která nestačí na jejich základní výdaje. Alarmující situaci potvrzuje včera zveřejněný výzkum agentury PAQ Research, který se dotazoval téměř tří tisíc respondentů na ekonomické dopady vládních opatření proti pandemii. Třetině živnostníků již v březnu poklesl příjem o více než polovinu a samoživitelů je akutně postižena celá čtvrtina. Pokud se nestane zázrak, tak nás čeká masivnější krize než v roce 2008.

Třetině živnostníků již v březnu poklesl příjem o více než polovinu a samoživitelů je akutně postižena celá čtvrtina. Pokud se nestane zázrak, tak nás čeká masivnější krize než v roce 2008.

Přestože v minulých letech vláda a politici obecně zlepšili celou řadu věcí, snížili astronomické odměny advokátů, zavedli regulaci spotřebitelských úvěrů, aby z půjčky 10 tisíc nemohla být exekuce na několik stovek tisíc, pořád naše zákony obsahují černé díry, které mohou zlikvidovat nepřipravené dlužníky.

Jako světlo na konci tunelu se proto jeví vládní návrh, se kterým přichází ministryně financí Schillerová. Jedním návrhem chce zastropovat sankce u úvěrů pro živnostníky a tím je ochránit před milionovými sankcemi, což je dosud běžná praxe u podnikatelských půjček ze strany některých šmejdů. Další návrh směřuje k zastropování úrokové míry, pokud dlužník nezvládá tři měsíce splácet své závazky. I tak, započteme-li nároky na sankční úroky, může věřitel získat roční úrok ve výši 54 procent!

Férové poskytovatele úvěrů tak opatření prakticky negativně nepostihne, ale velmi účinně tak můžeme chránit desetitisíce až statisíce lidí, kteří v důsledku vládních opatření proti pandemii upadnou do dluhové pasti či přímo zbankrotují. Závažnost situace chápou politici napříč spektrem, kteří se na tomto opatření také podíleli, ať to jsou vládní poslanci Nacher s Valachovou, či opoziční poslanci Farský, Kolařík nebo Výborný. Ochota spolupracovat v této těžké chvíli je povzbudivá. Hrozí krize a každý musíme nést část jejích dopadů.

V kontextu této situace mě překvapila aktivita některých férových poskytovatelů úvěrů z řad bank či nebankovního sektoru, kteří tvrdě zaútočili na vládní návrh, jako by si vůbec neuvědomovali závažnost nastalé situace. A to přesto, že ekonomické dopady těchto opatření na jejich podnikání budou zanedbatelné, zvláště ve srovnání s tím, kolik lidí tím můžeme ochránit před životem v exekuci a bídě. Například bankovní asociace návrhu vyčítá, že „…představuje bezprecedentní zasahování do soukromoprávních vztahů…“.

Padesát čtyři procenta ročně z dlužné částky u dluhu 100 tisíc znamenají, že po roce bude moci věřitel požadovat 154 tisíc korun. To přijde českým bankám málo? 

Padesát čtyři procenta ročně z dlužné částky u dluhu 100 tisíc znamenají, že po roce bude moci věřitel požadovat 154 tisíc korun. To přijde českým bankám málo? Prostě jejich postoji nerozumím. Chtěl bych proto poprosit všechny poslance, kteří budou dnes či zítra o tomto návrhu rozhodovat, aby měli na paměti, že mohou zachránit desetitisíce lidí před bídou, příslušníky střední třídy, živnostníky všeho druhu. Každý budeme mít mezi blízkými člověka na okraji propasti. Děkuji.

Komentář vyšel 7.4. v deníku Právo

Autor: Daniel Hůle, Člověk v tísni

Související články