Jan Černý pro MF Dnes: Pozměňovací návrhy zákona o pomoci v hmotné nouzi roztočí spirálu populismu

Publikováno: 25. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Jan Černý pro MF Dnes: Pozměňovací návrhy zákona o pomoci v hmotné nouzi roztočí spirálu populismu
© Foto: Iva Zímová

Poslanecká sněmovna projednává dva pozměňovací návrhy zákona o pomoci v hmotné nouzi. Cílem návrhů je sankcionovat osoby pobírající dávky například za porušení vyhlášek obcí nebo za neomluvené hodiny dětí ve škole. Pokuty mají být chudým strhávány z dávek a putovat do obecní kasy. „Stejně tak, jako jsou obce motivované povolovat další automaty na svém území, přestože to obyvatele ničí, stejně tak, jako provozují ubytovny s vysokými nájmy, protože je zaplatí ze sociálních dávek stát, tak i pokuty za přestupky budou obdobně využity,“ uvedl pro MF Dnes ředitel Programů sociální integrace Jan Černý a důrazně se proti návrhům vymezil. 

Součástí předkládaných pozměňovacích návrhů je například pokuta pro rodiče ve výši pět tisíc korun v případě, že jejich dítě bude mít ve škole buďto sto neomluvených hodin, nebo nebude včas zapsáno do školy. Pokuta, která bude směřovat do kas jednotlivých obcí, má být stržena ze sociálních dávek. Rodina tak přijde o výraznou částku na chod domácnosti a zajištění základních životních potřeb.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Návrh nekvalitní bydlení neřeší 

Druhý návrh se vztahuje ke kvalitě bytů, v nichž žijí příjemci sociálních dávek. Úřad práce má chodit provádět kontroly bytů a hodnotit, jestli splňují nově stanovené požadavky – zda mají dveře, obytnou místnost, kuchyň, koupelnu nebo třeba požadavkům odpovídající záchod. Pokud nebude shledána dostatečná úroveň bydlení, například pokud bude společné WC na chodbě, lidé o státní podporu přijdou. Peníze z krácených dávek budou i v tomto případě zůstávat jednotlivým obcím.

"Stejně tak, jako jsou obce motivované povolovat další automaty na svém území, přestože to obyvatele ničí, stejně tak, jako provozují ubytovny s vysokými nájmy, protože je zaplatí ze sociálních dávek stát, tak i pokuty za přestupky budou obdobně využity,“ říká Jan Černý.

Sankce pro sociálně slabé

„Povede to ke vzniku městských států s vlastní sociální politikou. Roztočí to spirálu populismu a povede ke zneužívání městské policie k větší slávě radních a pana starosty. Stejně tak, jako jsou obce motivované povolovat další automaty na svém území, přestože to obyvatele ničí, stejně tak, jako provozují ubytovny s vysokými nájmy, protože je zaplatí ze sociálních dávek stát, tak i pokuty za přestupky budou obdobně využity,“ vymezuje se proti návrhům náš kolega Jan Černý.

„Návrh bohužel neřeší nekvalitní bydlení pokutami pro pronajímatele, ale sankcemi pro nájemce. Tedy toho, kdo špatný stav bytu nezavinil. Navíc ten návrh způsobí i odebírání podpory na jídlo za nekvalitní byt,“ hodnotí návrhy například Olga Richterová a dodává: „Místo řešení problémů spojených s nedostupností bydlení a služeb potřebných k odražení se ode dna budeme řešit jen vypadávání dalších domácností ze systému podpory státu a hledat prostředky na mnohem dražší řešení problémů, do kterých se ‚odstrčení‘ nevyhnutelně dostanou,“ řekla místopředsedkyně Pirátské strany.

Podle celé řady dalších odborníků na sociální problematiku se jedná o formu sankcionování sociálně slabých a navrhované právní úpravy na krácení sociálních dávek tak budou mít ničivé dopady zejména na nejchudší obyvatele. Místo, aby bylo vynaloženo úsilí zlepšit situaci nejzranitelnějších skupin obyvatel, novelizace zákona uvrhne mnohé lidi do ještě hlubší krize, z níž budou těžit budou zejména vyloučené lokality.



Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články