Před necelým rokem jsme pomáhali po řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku

Publikováno: 13. 4. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Před necelým rokem jsme pomáhali po řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku
© Foto: Člověk v tísni

V případě přírodní katastrofy využíváme své zkušenosti s humanitární prací i doma v Česku. Zasahovali jsme u všech velkých povodní od roku 1997 a okamžitě jsme zareagovali i po velkém tornádu v červnu 2021. Ihned jsme vyhlásili SOS finanční sbírku na pomoc zasaženým obcím a lidem, ve které se sešlo 180 milionů korun.

Již následující den po tornádu v zasažené oblasti působil humanitární koordinátor, který zjišťoval akutní potřeby a domlouval koordinaci s IZS a dalšími nevládními organizacemi. Vzápětí došlo k dohodě, že terénní šetření budou dělat pouze čtyři organizace, které s tím mají zkušenost. Člověk v tísni začal ihned působit v obcích Mikulčice, v Hodoníně, na Pánově a v Lužicích.

„Ve spolupráci s Charitou, Červeným křížem, Diakonií a Adrou jsme obešli všechny domácnosti zasažené tornádem. Spolu s hasiči a policisty jsme zjišťovali, čeho je na místě nedostatek a jak můžeme pomoci,“ říká Marek Štys, vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni.

Následující týden již třicetipětičlenný tým Člověka v tísni ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi začal s šetřením v postižených domácnostech, na jehož základě doručil na jejich účty rychlou pomoc ve výši až 150 tisíc korun na domácnost, a to na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb.

Principy dohody mezi neziskovkami:

• Pomoc lidem musí být koordinovaná a spravedlivá: neziskovky musí dodržovat stejné principy sběru a vyhodnocování informací

• Cílem pomoci je doručit v prvním kole šetření až 150 tisíc Kč pro každou zasaženou domácnost v duchu poučky “kdo rychle dává, dvakrát dává”

• K navýšení individuální finanční pomoci dojde podle jednotných kritérií potřebnosti a spravedlivě ve třech kolech šetření

Hmotná pomoc i peníze pro obce, hlavně ale peníze přímo pro lidi

V prvních dnech po katastrofě Člověk v tísni zajišťoval materiální pomoc a do centrálních skladů zavážel například plachty na střechy, spojovací materiál, hranoly a další stavební materiál. Hlavní díl pomoci Člověka v tísni spočíval ale v přímých finančních darech postiženým domácnostem.

Po dohodě se starosty na účty všech poškozených obcí odeslal po pěti milionech.

Člověk v tísni poradí i s dluhy a exekucemi

Člověk v tísni se v Česku intenzivně věnuje také dluhovému poradenství a svou expertizu v tomto oboru nabídl i domácnostem, které zasáhlo tornádo a již jsou v exekuci, případně by splácení jejich dluhů mohlo být ohroženo. Dluhoví poradci například radili, jak ošetřit, aby finanční pomoc od dárců určená na opravu obydlí neskončila u exekutorů.

Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

Téměř 16 milionů korun ze sbírky SOS Morava Člověk v tísni alokoval na obnovu poničených zahrad a sadů. Zničená zeleň v okolí domova má nezanedbatelný psychologický efekt. Zeleň nejenom utváří malebné prostředí a poskytuje útočiště pro oddych, pomáhá například i zajistit soukromí lidem v sousedících domech.

V říjnu 2021 spustil Člověk v tísni ve spolupráci s Nadací Partnerství dotační výzvu na obnovu zahrad a sadů zničených loňským tornádem, v jejímž druhém kole uspělo 427 žadatelů ze 429. Na pokračující obnovu zeleně pětici obcí na jižní Moravě i v okolní krajině nově putuje 13 332 190 korun. Odborné služby nabídla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

O podpoře rozhodovala opět odborná komise, úspěšných bylo 99,5 % žádostí. Lidé mohli žádat od 5 do 50 tisíc korun na projekt. Spolu se 73 loňskými žadateli z prvního kola tak bude podpořeno přesně 500 rodin částkou téměř 16 milionů korun.

„Druhé kolo výzvy se podařilo otevřít na téměř 3 měsíce a žadatelé a žadatelky měli dostatek času svou žádost – buď sami či s pomocí našich zaměstnanců a zahradních architektů – kvalitně připravit. To se odrazilo v šestinásobku podaných žádostí oproti prvnímu kolu a v jejich vysoké úspěšnosti. V rámci celé grantové výzvy tak podpoříme půl tisíce zájemců, kteří vrátí na jižní Moravu tisíce nových stromů, keřů a květinových záhonů,“ přibližuje Roman Klecker z Člověka v tísni.

„Nadace Partnerství spolu s Člověkem v tísni se zaměřuje na včasnou obnovu soukromých zahrad po červnové kalamitě. Díky podpoře dárců z veřejné sbírky a firmy Dedoles jsme mohli zaslat Člověku v tísni 700 tisíc korun. Tyto prostředky přinesou stín, plody a vodu na Podluží. Těšíme se na všechny nově psané příběhy, které se k obnoveným sadům, vinohradům nebo ořešákům na dvorech pojí,“ dodává Jana Drochytková z Nadace Partnerství.

„Rádi jsme jako krajinářští architekti a zahradní designéři přiložili ruku k dílu při odborných konzultacích a návrzích. Je až neuvěřitelné, jak si lidé svých zahrad a co pro ně znamenají. Kvalitní zahrady plné vzrostlých listnatých či ovocných stromů tvoří základ pro zvládání dopadů změny klimatu, pomáhají s mikroklimatem přímo v obcích,“ uzavírá Jitka Vágnerová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Program obnovy zeleně je nadále otevřený právnickým osobám, které mohou na nové stromy a keře získat až 200 tisíc korun. Aktuální grantové možnosti nabízí web www.nadacepartnerstvi.cz/granty.

Na obnovu obce Lužice Člověk v tísni ze sbírky SOS Morava rozdělil 45,5 milionu korun:

• 5 milionů přímo do rozpočtu obce

• 37 150 000 milionů zasaženým domácnostem

• 3,3 miliony na obnovu zeleně v obci

Koordinace byla velmi slušně zvládnutá

Michaela Guldanová, dlouholetá humanitární pracovnice se zkušenostmi z války i z přírodních katastrof, komentuje pomoc po tornádu: „Zásah Integrovaného záchranného systému byl perfektní, v celé zemi a mezi lidmi na místě panovala obrovská solidarita, koordinace v obcích a na kraji byla velmi slušně zvládnutá.”

Autor: Člověk v tísni

Související články