Predátoři a předváděcí akce: Firma Beck a příběh paní B.

Publikováno: 16. 4. 2013 Doba čtení: 4 minuty
Predátoři a předváděcí akce: Firma Beck a příběh paní B.
© Foto:

Naše společnost Člověk v tísni opakovaně řeší problémy klientů, kteří uvěřili firmám, jež nabízejí „výhodné nákupy“. K přesvědčování užívají manipulativní a nátlakové techniky a jsou ochotny prodat další a další věci i těm, o kterých vědí, že nejsou schopni splácet ani své dřívější závazky. Tím otvírají dluhovou past. K vymáhání pohledávek pak využívají služeb lidí, kteří se vydávají za exekutory a kteří jsou schopni se k dlužníkům chovat nemorálně, lživě a často i na pokraji zákona. Nedávno jsme začali pracovat s 82 letou paní, jejíž manžel do takovéto pasti firmy Beck spadl, i ji navštívil a vyhrožoval jí falešný exekutor resp. „exekutorský inspektor“ který si říká Sergej Stanislav Petrov.

Paní B. je 82 let, bydlí v nájemním bytě v Praze 5 a bývala zdravotní sestrou. Nemá žádné příbuzné, o které by se mohla opřít. Žije sama, manžel byl totiž počátkem podzimu 2012 hospitalizován v nemocnici s tím, že jeho stav je vážný a domů se již pravděpodobně nevrátí. Paní B proto musela začít vyřizovat i korespondenci, kterou dříve řešil manžel a tak zjistila, že mu chodí různé upomínky a výzvy k zaplacení vysokých částek. Nevěděla nic o tom, že jsou vůči manželovi vedeny nějaké pohledávky, o svých záležitostech a účtech se s manželkou nikdy nebavil. Trápily ji výhružné dopisy a upomínky, které jí docházely do schránky každý týden. Zanedlouho přišla i exekuce a navíc začal pohledávku firmy Beck s.r.o. vymáhat falešný exekutor Sergej Stanislav Petrov. Říká si „exekutorský inspektor“. Podle informací ČT jej firma Beck s.r.o. využívá k nestandardnímu vymáhání svých pohledávek. Tento „exekutorský inspektor“ paní B svým zastrašováním a vyhrožováním exekucí veškerého majetku přivedl do situace, kdy se obávala každého zazvonění u dveří.

 

V minulém roce, těsně před Vánoci, se paní B obrátila na naši pobočku v Praze s prosbou o radu a o případnou pomoc. Spolu s naším terénním sociálním pracovníkem začala rozkrývat celý příběh. Z nalezených smluv a dopisů se zjistilo, že si její manžel objednal zboží od firmy Beck s.r.o. a v období 2010-2011 podepsal minimálně 5 smluv o pronájmu a koupi různých domácích spotřebičů a jiného zboží v hodnotě několika desítek tisíc korun. A navíc, zřejmě aby mohl zaplatit nějaké objednané zboží, sjednal si také půjčku u společnosti Homecredit. U smluv manžel zaplatil první splátky a pak, jak mu docházely prostředky, přestal postupně své pohledávky splácet, čímž došlo k navýšení dluhu o sankce a poplatky. Je důležité dodat, že naprostou většinu zakoupeného zboží ani nevybalil z přepravních obalů.

 

Paní B se s podporou sociálního pracovníka odhodlala začít celou věc řešit a komunikovat s firmou Beck s r.o.

 

Zjistili jsme, že tato firma je poměrně známá a internetové diskuze jsou plné často nehezkých příběhů a zkušeností s jejím jednáním. S příslibem dobrého jídla, nebo pěkného výletu, vlákají zaměstnanci této společnosti své potenciální zákazníky, většinou z řad důvěřivých seniorů, do předváděcích hal, kde na ně neeticky a manipulativně vytvoří takový nátlak, že je prakticky přinutí k tomu, aby si za velmi nevýhodných podmínek zakoupili zboží, které je několikanásobně předražené, někdy nekvalitní a které často ani kupující nepotřebují.

 

Firma Beck s r.o. nepřistoupila na možné řešení situace paní B formou splátek nebo pozastavením dluhu alespoň do té doby, než se situace uklidní, a trvá na zaplacení všech částek. Podařilo se pouze vyjednat možnost vrácení části odebraného zboží, bohužel každé zrušení smlouvy je navíc pokutováno 20 % procenty z jeho ceny. Například za sadu nádobí, kterou paní B vrátila v neporušeném obalu, má zaplatit 4000,- Kč. Za vysavač, jednu z mála užívaných věcí, který se rozbil po měsíci používání, zaplatí asi 10.000 Kč (reklamační řízení probíhá).

 

Paní B si ale žádné zboží neobjednala, řeší pouze následky jednání svého manžela. Jeho dluhy se po navýšení o smluvní pokuty, přirážky a výlohy soudních řízení vyšplhaly na více než 100.000 Kč. Hrozí jí, že věci ve společném jmění manželů zabaví skutečný soudní exekutor a že přijde o podstatnou část příjmů. Po novele exekutorského řádu je totiž nově možné, aby byl zabaven i příjem manžela/manželky dlužníka. Na bankovní účet a důchod manžela již byla uvalena exekuce. Paní B tak ze svého příjmu 9000,-Kč musí měsíčně zaplatit nájem bytu, pobyt manžela v nemocnici, jídlo a další nezbytné věci, na splátky dluhu jí tak samozřejmě nezbude nic.

Paní B by chtěla celou věc vyřešit, skutečně se snaží šetřit a najít východisko ze své situace, ta se ale bohužel bez vyšších finančních příjmů jeví jako bezvýchodná. Paní B neví, zda bude schopná zaplatit další nájemné. Hrozí jí odpojení plynu a elektřiny. Na jídlo jí nezbývá téměř nic. Nejtěžší je, podle jejích slov, nejistota a pocit bezmoci, že nese odpovědnost za pochybení manžela.

 

Nechceme tím říct, že by člověk obecný byl nerozumný a potřeboval vodit za ruku. Ne, chceme jen upozornit na metody podobných firem, jako je zmiňovaná firma Beck s.r.o. při prodeji svého zboží i při vytváření dluhové pasti a samozřejmě i na neetické způsoby vymáhání dluhů.

Znovu opakujeme, co jsme již dříve řekli, nesnažíme se bránit splácení dluhů, apelujeme na slušné a zodpovědné jednání firem i kupujících. A upozorňujeme na to, že když prodávající například ví, že kupující nesplácí své dřívější pohledávky, nebude pravděpodobně splácet ani ty další, tak jak se stalo v uvedeném příběhu. To se týká prodejců zboží stejně jako bank nebo poskytovatelů různých půjček.

Autor: Ž.Hradilková, V.Kučera, pobočka Praha, společnosti Člověk v tísni, o.p.s., PSI