Přehled politických událostí v Ázerbájdžánu
Publikováno: 18. 9. 2013 Doba čtení: 2 minutyČERVENEC - SRPEN 2013
Ázerbájdžán před volbami – naděje i zklamání sjednocené opozice
Ázerbájdžán stojí před volbami a přípravy na obou stranách dávají tušit nervozitu. Režim už od ledna zatýká „destabilizátory", mezi nimi i prezidentského kandidáta Ilgara Mammedova nebo hned sedm členů hnutí NIDA, kteří údajně měli organizovat facebookovou revoluci v zemi, zatčeni ale byli za „držení drog a zbraní". Opozice se ovšem dokázala poprvé za dobu existence nezávislého Ázerbájdžánu sjednotit a nominovat společného kandidáta. Stal se jím Rustam Ibragimbekov, Oscarem ocenéný scénarista filmu Unaveni sluncem. Ibragimbekov však nebyl jako kandidát zaregistrován, neboť má dvojí občanství (ázerbájdžánské a ruské) a nepobýval zákonem určenou dobu v zemi (kvůli své bezpečnosti se zdržuje v zahraničí). Opozice sice vybrala také náhradníka – Džamila Hassanli, ale její nejasná a nevýrazná strategie a také celkové klima v zemi dávají tušit, že volby 9. října žádné změny nepřinesou a Ilham Alijev zůstane ve funkci.
Putin v Baku
Rusko-ázerbájdžánské vztahy posledních let nebyly příliš těsné, vzájemná setkání probíhala spíše jen na multilaterálních fórech. Změna ale přišla v srpnu, kdy prezident Putin přijel do Baku na pracovní návštěvu, nejspíše proto, aby ukončil spekulace na téma ruské podpory sjednocené ázerbájdžánské pozici. Putin Ázerbájdžán označil za partnera Ruska a v zásadě podpořil Ilhama Alijeva v předvolebním boji. Větší vliv na výsledek voleb nejspíš Putinova návštěva mít nebude, nicméně nejspíš ovlivnila Arménii, která se po ruském nátlaku nečekaně přihlásila do Celní unie.
Prezident – přítel novinářů
Prezident Alijev, který je velmi často kritizován za nehorázné zacházení s novinářskou obcí a za kroky, které podniká k umlčení nezávislých médií, se snažil ukázat jako přítel žurnalistů. Více než 150 novinářům nabídl bezplatné bydlení v panelovém domě na okraji Baku. Inspiraci zřejmě získal ještě v dobách Sovětského svazu, kdy bylo udělování bytů zasloužilým tvůrcům běžnou praxí. Ve svém slavnostním projevu prezident neopoměl zmínit svobodu tisku ve své zemi, kterou ale poněkud objektivnější organizace Reportéři bez hranic řadí na 156. místo v žebříčku 179 zemí. Také tomu není tak dávno, co Alijev podepsal zákon kriminalizující pomluvu dokonce i na internetu.