Přehled politických událostí v Moldavsku a Podněstří

Publikováno: 18. 9. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Přehled politických událostí v Moldavsku a Podněstří
© Foto:

ČERVENEC - SRPEN 2013

 

Ruská společnost bude řídit kišiněvské letiště
Mezinárodní letiště v Kišiněvě bude po dobu 49 let provozovat ruská společnost Komaks. Vicepremiér a ministr hospodářství Valeriu Lazar oznámil, že ruská společnost Komaks vyhrála výběrové řízení a plánuje investovat do rozvoje kišiněvského letiště až 244 milionů eur. Tendru se zúčastnilo celkem sedm mezinárodních společností, z nichž pět odstoupilo v průběhu výběrového řízení. Důvody odstoupení však nebyly zveřejněny.

Srp a kladivo jsou legální
Moldavský Ústavní soud na základě stížnosti podané poslanci komunistické strany rozhodl, že používání symbolů srpu a kladiva je legální a zákaz jejich používání je protiústavní. Rozhodnutí soudu je konečné. Ústavní soud takto rozhodl v souladu s doporučeními Benátské komise při Radě Evropy a Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR).
Poslanec komunistické strany Artur Reșetnicov po zveřejnění rozsudku prohlásil, že „v demokratickém a právním státě nemohlo být rozhodnuto jinak. Po čtyřech letech liberální vlády je konečně naděje, že občané budou sami rozhodovat o své budoucnosti". Naopak jeden z autorů zákona o zákazu komunistických symbolů z listopadu 2012, poslanec Liberální strany Valeriu Munteanu, se s rozhodnutím soudu neztotožňuje. „Budeme hledat jiná řešení a podnikat kroky vedoucí k eliminaci dědictví Sovětského svazu", řekl poslanec.

Moldavsko prohlubuje vztahy s EU
EU a Moldavsko dokončily vyjednávací proces, v jehož rámci se dohodly na uzavření Asociační dohody, včetně dohody o volném obchodu. Obě dohody by měly být podepsány v listopadu na summitu Východní partnerství ve Vilniusu.
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová uvedla před svou červencovou oficiální návštěvou Moldavska, že země splnila své závazky v rámci spolupráce s EU, a proto má teď unie závazek vůči politické a hospodářské integraci Moldavska. Vysoká představitelka EU zároveň uvedla, že unie „má v úmyslu i nadále podporovat politické a hospodářské reformy v Moldavsku, stejně jako boj proti korupci, stabilizaci demokratických institucí a opatření vedoucí k vyřešení konfliktu na Dněstru".

Rogozin navrhl založení vojenské školy v Podněstří
Vicepremiér Ruské federace Dmitrij Rogozin na prvním zasedání organizačního výboru pro přípravu oslav 70. výročí založení vojenských a námořních akademií generála Suvorova a admirála Nachimova navrhl, aby byla v Podněstří také založena Suvorovova vojenská škola. Rogozin vyzval účastníky organizačního výboru k jednání o této možnosti a prohlásil, že „Podněstří takové instituce potřebuje vzhledem k tomu, že velký počet obyvatel Podněsteří má ruské občanství, a proto je nezbytné vychovávat je k patriotismu. V současné době se snažíme podporovat své ruské spoluobčany žijící v zahraničí, a v Podněstří jich máme přes 170 tisíc". Rogozin vnímá Podněstří jako „Suvorovův region, místo jeho slávy a jeho památky", a podle jeho názoru „obyvatelé Podněstří sami sebe považují do jisté míry za nedílnou součást ruské kultury."

Internetová cenzura v Podněstří trvá
Internetové portály, na které byl v Podněstří na jaře 2013 zablokován přístup, jsou na podněsterském území stále nepřístupné. Podněsterská nevládní organizace Informační a právní centrum „Apriori" uspořádala v červenci veřejnou akci „Týden svobody slova", v rámci které měla veřejnost možnost seznámit se s informacemi o právu na svobodu slova a diskutovat o tématu s veřejnými činiteli, vlastníky serverů a představiteli neziskových organizací. I přes veřejný protest, který proběhl 7. července v Tiraspolu za účasti více než stovky lidí, se situace nezměnila a dodnes se nikdo k zodpovědnosti za cenzurování internetu v Podněstří nepřihlásil.

Autor: