Přehled politických událostí v Rusku

Publikováno: 18. 9. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Přehled politických událostí v Rusku
© Foto:

ČERVENEC - SRPEN 2013

Horké politické léto
„Do Ruska se navrací politika" – těmito a dalšími podobnými hesly charakterizovali komentátoři kampaň před volbami primátorů několika regionálních center, včetně Moskvy. To proto, že u těchto voleb nebylo dopředu jasné, jak dopadnou. V Moskvě byla nakonec umožněna kandidatura opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému, který proslul jako bloger odhalující masivní korupci ruských státních úředníků a politiků. Neobešlo se to ovšem bez jistých komplikací: v červenci byl totiž Navalnyj odsouzen k pěti letům vězení (v případu, který je podle opozice vykonstruovaný) a ještě v soudní síni zadržen. Den na to byl ovšem bez jasných příčin propuštěn na svobodu do chvíle, než rozsudek vstoupí v platnost. A to mu dalo šanci se voleb zúčastnit. Tyto zvraty analytici vysvětlují jako důkaz toho, že v Kremlu nemají jasnou představu, jak reagovat na vzrůstající asertivitu aktivní části ruské společnosti. V Jekatěrinburgu, milionovém městě na Urale, se pak do voleb rozhodl jít populární místní představitel neziskového sektoru, šéf nadace Město bez drog Jevgenij Rojzman. Ve volbách 8. září, které se vyznačovaly poměrným nezájmem voličů (volební účast se pohybovala okolo 20 až 30 %), nakonec v Jekatěrinburgu zvítězil. V Moskvě podle oficiálních výsledků vyhrál už v prvním kole režimní kandidát Sergej Sobjanin, když překročil 50% hranici o jeden a půl procenta. Navalnyj tento výsledek odmítl uznat, podle něj Sobjanin ve skutečnosti pro zvolení už v prvním kole dostatečný počet hlasů nenasbíral.

Budoucí protesty budou na venkově, ne v Moskvě
Podle zprávy Centra strategických studií, které upozornilo na protestní nálady v ruské společnosti již před vlnou demonstrací v letech 2011 a 2012, se nyní nespokojenost přesouvá za hranice Moskvy a Petrohradu. „Revoluční" nálady i náhlé projevy občanské nespokojenosti tak podle expertů můžeme očekávat především na venkově. Celý text zprávy a stručná prezentace v ruštině zde a zde.

Do Ruska s láskou
Protesty z celého světa vyvolala nedávno přijatá legislativa zakazující „propagaci netradičních sexuálních vztahů". Ruský olympijský výbor musel odpovídat na otázky, jak hodlá zajistit toleranci během nadcházejících her v Soči. Před ruskými ambasádami po světě se odehrála řada protestů a happeningů, v rámci nich se například v Oslo nebo Stockholmu chodníky zbarvily do duhových barev. Americký novinář James Kirchick se zase na Kremlem financované anglojazyčné televizi Russia Today nenechal zastavit moderátorkou a promluvil o homofobní legislativě (v angličtině zde).

Magnitskij je vinen, tři roky po smrti
Moskevský soud v červenci odsoudil Sergeje Magnitského a jeho někdejšího zaměstnavatele Williama Browdera za podvod. Soudu v tom nezabránil ani fakt, že právník Magnitskij zemřel v listopadu 2009 kvůli záměrnému neposkytnutí zdravotní péče v moskevském vězení. Browder od smrti Magnitského bojuje za potrestání viníků právníkovy smrti alespoň zákazem jejich finančních aktivit a vstupu na území západních zemí.

Za vaši a naši svobodu
Dne 25. srpna si skupinka demonstrantů v Moskvě na Rudém náměstí připomněla 45. výročí známého protestu sovětských disidentů proti okupaci Československa v roce 1968. Akce, které se zúčastnila i jedna z protagonistek tehdejšího protestu literátka Natalija Gorbaněvská, skončila zadržením zúčastněných, jimž nyní hrozí pokuty. Na zadržení citlivě zareagovala česká veřejnost i diplomacie. Fotky z akce zde.

„Zahraniční agenti" dostali granty od prezidenta
Na konci léta byly vyhlášeny výsledky výběrového řízení na udělení státních grantů pro neziskové organizace. Do konkurzu se přihlásily i organizace, které stát nazývá „zahraničními agenty". Některé z těchto organizací však nakonec překvapivě získaly podporu v řádu několika milionů rublů (1 milion rublů je přibližně 600 tisíc korun). Je mezi nimi například významná lidskoprávní organizace Memorial nebo Výbor proti mučení z Nižního Novgorodu. Naopak organizace Golos, která byla za „zahraničního agenta" označena už i soudem, se státní podpory nedočkala.

Autor: