Příměstský tábor Rokycany

Publikováno: 29. 8. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Lanové centrum Zbiroh
© Foto: Lenka Hirtová

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Nastane opět každodenní ranní vstávání a povinnosti. A tak je potřeba si ještě závěrečnou část prázdnin trochu zpestřit. V Rokycanech jsme proto pro 13 dětí ze školního klubu a individuálního doučování nachystali od 14. do 17. srpna čtyřdenní příměstský tábor. A zažili jsme toho fůru.


Hned v úterý jsme vyrazili do Zbirohu do lanového centra. Tam se děti vydaly ze všech svých fyzických i psychických sil. Překonávání překážek vysoko v korunách stromů bylo náročným úkolem nejen pro děti, ale i pro dospělé. Ke skoku přes volný prostor přibližně 10 metrů nad zemí sbírala několik minut odvahu 13letá Vanessa: „Nemluvte na mě, já to dám, já si věřím.“ Se strašlivým jekotem překážku následně zdolala. Děti do 140cm však na velký okruh nemohly, a tak svým vyšším kamarádům urputně fandily. Zároveň pro ně byl připraven menší okruh, kde si užily spoustu zábavy. Po výdeji energie v lanovém centru byl připraven melounový piknik a následovala prohlídka zámku Zbiroh. Děti procházely místa, kde Alfons Mucha tvořil Slovanskou epopej, nebo si prohlédly stůl, u kterého se dodnes schází členové templářského řádu. Únava z dopolední aktivity se projevila, a tak se děti zámeckým okruhem v návlecích na botách spíše prošoupaly, než prošly. Na závěr si děti nechaly dát do cestovního deníku turistické razítko na památku, kluci si koupili malé meče a chvátali jsme na autobus domů.




Středeční den jsme strávili v Berouně. Napínavá byla už ranní cesta z nádraží k hasičské zbrojnici. Tu jsme nakonec zdárně zvládli a čekalo nás příjemné přivítání berounskými hasiči. Ti dětem ochotně ukázali veškerou hasičskou výstroj, vozový park a zodpověděli všetečné otázky dětí. „Co by se stalo, kdyby při zásahu hasiči neposlechli velitele,“ zajímaly se děti nejvíc. Trest v podobě kliků jim sice přišel zajímavý, ale rozhodně si nepřály, abychom se tím inspirovali. Hasiči nám umožnili vyzkoušet si termokameru, kterou dokáží identifikovat místo požáru, nebo místo v autě, kde seděl člověk. Díky hasičům děti dnes už vědí, jakou sirénu má Mercedes a jak houká Tatrovka. Mohly si také vyzkoušet stříkání hasičskou stříkačkou, jak je těžká hasičská helma, pneumatické kleště nebo kyslíková bomba. Zlatým hřebem dne se ale stala návštěva místního aquaparku, kde jsme se všichni vyřádili na skluzavkách, ve vlnách i bublinách a na nafukovacích kruzích svištěli na tobogánech.



Následující den jsme zůstali doma. Tedy ne tak úplně doslova doma, ale u nás v Rokycanech. Přijela za námi lektorka žonglování, se kterou jsme si vyrobili vlastní žonglovací míčky. A víte, z čeho byly? Z mouky a balónků. Takže už víme, že tuhle super věc si můžeme klidně vyrobit kdykoliv i sami doma. S novými míčky tak děti mohly hned trénovat. V lekcích žonglování postoupily až do páté třídy. Někteří dokonce do sedmé! Teď mohou trénovat i doma. Děti si hodně užily workshop s poi a hodně se nasmály při honičce, kdy párek hledá rohlík a majonézu. Určitě ten den doma vyprávěly spoustu zážitků a rodiče vůbec netušili, o čem to mluví.




Na závěr týdne jsme v pátek vyrazili do záchranné stanice živočichů v Rokycanech, která zde působí od roku 1990. Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení poraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody. Tady jsme se dozvěděli, co se stane se sovou, která oslepne, že jestřábice se může starat i o jiná než svá mláďata a taky jak se léčí zlomené křídlo. Celý tábor jsme zakončili společným obědem a příjemně unavení z celého týdne jsme se vydali domů.

Akce se uskutečnila v rámci projektu Daleko hleď 2018. Projekt si klade za cíl předcházet kriminalitě dětí a mládeže zaměřením se na jejich smysluplné trávení volného času, osobní rozvoj a rozvoj sociálních a vzdělávacích kompetencí vedoucích ke zvýšení možností uplatnění ve společnosti, vzdělávacím systému, pracovním i osobním životě. V rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni na rok 2018 je financován Ministerstvem vnitra České republiky prostřednictvím Plzeňského kraje.



Autor: Tereza Králová

Související články