Problémy s rozhodčí doložkou vyřešil až soud

Publikováno: 20. 9. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Problémy s rozhodčí doložkou vyřešil až soud
© Foto: ČvT archiv

Sedíme spolu s paní Annou v Domě s pečovatelskou službou v Lipníku nad Bečvou, kde své služby mimo jiné poskytuje také organizace Člověk v tísni. „Když mi přišel dopis ohledně rozhodčího řízení, vůbec jsem nevěděla, o co se jedná, natož že jsem rozhodčí doložku podepsala jako součást smlouvy o půjčce,“ začíná vyprávět svůj příběh šestašedesátiletá seniorka. Vše nakonec skončilo až u soudu.

Půjčka pochází z doby, kdy paní Anna ještě nebydlela v Lipníku. Uvěřila svému tehdejšímu ubytovateli, který ji přesvědčil, aby na sebe vzala půjčku. Zdůvodňoval to výdaji na bydlení. Půjčku pravidelně splácela, ale problémy přišly ve chvíli, kdy se sama musela vypořádat se zvýšenými výdaji. Při výpadku splátek na ni nebankovní společnost udeřila s rozhodčím nálezem. „V době finančních problémů mi hodně pomohla místní Charita, ta mi také doporučila Člověka v tísni,“ říká.

Nebojte se bránit

Člověk v tísni poskytuje, kromě dalších služeb, i odborné sociální poradenství a specializuje se na dluhy. Právě rozhodčí doložky patří mezi typické ukázky instrumentů, před kterými dluhoví poradci této organizace nejčastěji varují. Dluhy mohou díky nim v konečném důsledku mnohonásobně narůst. A co, kromě zneužívání institutu rozhodčí doložky vidí terénní pracovníci, jako největší problém? „Lidé se často proti velkým společnostem bojí bránit,“ říká Marek Kroupa, který jako terénní sociální pracovník v Lipníku pracuje třetím rokem. To však není případ paní Anny, která za jeho asistence sepsala podání k soudu, který rozhodčí řízení nejdříve pozastavil a poté obě strany vyzval k doplnění důkazů, které budou předvedeny u líčení v Pardubicích.

Paní Anna zvažovala, jestli k soudu vůbec pojede, protože díky svému zdravotnímu stavu je pro ni takováto cesta celkem náročná záležitost. Nakonec se rozhodla cestu podstoupit a vše dopadlo k její spokojenosti. Soudce navrhl, aby obě strany uzavřely celou kauzu smírem, za což byla paní Anna velmi ráda. Následovalo další korespondenční zjišťování toho, co všechno již seniorka vlastně zaplatila. Úvěrová společnost nakonec uznala, že paní Anna svůj dluh již zaplatila, a že splatila již i část peněz, které byly vymáhány na základě rozhodčí doložky navíc a neoprávněně.

Vše nakonec skončilo smírem

„Proto jsme se odhodlali žádat v rámci smíru o odpuštění zbytku účtované částky. Mohli jsme se domáhat i vrácení neoprávněně požadovaných peněz, klientka ale neměla na další soudní tahanice chuť. Po nervózním čekání jsme jen pár dní před dalším nařízením soudního líčení od společnosti dostali odpověď, že se smírem souhlasí a nebude již požadovat další splátky,“ dodává Marek Kroupa.

Paní Anna na zlepšení své finanční situace pracuje dlouhodobě. „Poté, co mi sociální odbor města pomohl přestěhovat se do Domu s pečovatelskou službou, se moje situace zlepšila. Hlídala jsem si splátky u dalších závazků a na podzim bych již měla být konečně ze všech dluhů venku. Skončilo to dobře, ale znovu bych to už absolvovat nechtěla,“ uzavírá paní Anna.

Pracovníci organizace Člověk v tísni jsou zájemcům o služby k dispozici každé úterý od 14:00 do 16:00 v Domě s pečovatelskou službou na Zahradní ulici 1335 v Lipníku nad Bečvou.

Telefonické kontakty:

Naděžda Ciprisová (sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi) 778 448 156

Marek Kroupa (terénní pracovník) 778 448 150

Jana Zbožínková (sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi/terénní pracovník) 739 320 313

Autor: Marek Kroupa, Terénní pracovník

Související články