Prodloužený víkend na horách: Pro někoho vůbec první možnost vyzkoušet si

Prodloužený víkend na horách: Pro někoho vůbec první možnost vyzkoušet si "sjet kopec"

10. 2. 2020

Jet na hory, užívat si sníh, lyžovat, snowboardovat, sáňkovat…Pro někoho běžné zimní radovánky, pro někoho těžko splnitelný sen. Proto jsme i letos vzali na hory některé naše děti, které navštěvují doučování, mentoring a komunitní centrum, aby si mohly vyzkoušet spoustu zimních aktivit a užít si prodloužený víkend na čerstvém vzduchu. 

 Jako už v minulých letech i letos jsme vyrazili s dětmi z našich služeb na hory, aby si užily trochu sněhu a vyzkoušely si různé zimní sporty. Ráno si ve škole vyzvedly vysvědčení a odpoledne už s námi čekaly na nádraží na vlak směr Šumava. Už sama cesta byla velké dobrodružství, protože ve vlaku nebylo moc místa, a tak děti seděly, kde se dalo. Náladu nám to ale nezkazilo a ve zdraví jsme přežili i následnou cestu ve tmě a dešti na chalupu, kde jsme byli ubytovaní.

Počasí nám sice během pobytu moc nepřálo, ale to nás nezastavilo a poctivě jsme lyžovali, snowboardovali a užívali si sněhu. Většina našich dětí byla úplnými začátečníky a pro mnohé to bylo vůbec poprvé v životě, co se dostaly na hory a mohly si vyzkoušet lyže nebo snowboard. Proto jsme se rozhodli pro tzv. Alpalouku, kde mohli zcela nezkušení lyžaři a snowboarďáci sjíždět cvičnou loučku a trošku pokročilejším nabízela i lehce obtížnější sjezdy. Zde se hodí poděkovat skvělým instruktorům z lyžařské školy School4Fun za jejich vedení a vstřícné jednání, díky kterému se i „nelyžařům“ podařilo sjet kopec, a dokonce ho i vyjet na vleku s kotvou, což byl pro některé obzvlášť oříšek. 

Na svahu jsme zažili i krizovou situaci, kdy si jedna účastnice narazila koleno a musela si pro ni přijet horská služba a svézt ji ze svahu dolů. Nic vážného to ale naštěstí nebylo a děti alespoň viděly v akci sněžný skútr horské služby a horského záchranáře.

Po večerech jsme hráli deskové a společenské hry, povídali si, poslouchali hudbu, a hlavně jedli a odpočívali. Největší „trhák“ byla hra „elektrika", kde si děti posílají stiskem ruky signály a učí se, že pod stresem může chybu udělat každý a svět se kvůli tomu nezboří. Děti se také se zájmem zapojily do přípravy jídla nebo do úklidu. Společné vaření byla velká legrace a všem, kdo přiložili ruku k dílu, pak chutnalo o to lépe.

Cesta domů byla smutná, dětem se nechtělo, ale už ve vlaku si vyměňovaly kontakty a těšily se na fotky a na videa. Určitě tak na horách vznikla nová kamarádství!

Tento výlet jsme mohli zrealizovat díky podpoře z OP PPR, OPZ, Nadace Avast a také soukromým dárcům, a tímto všem moc děkujeme!


Autor: Mária Jakubovie, Kateřina Fuksová