Prohlášení k aktuálním událostem v Bělorusku

Publikováno: 10. 8. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Prohlášení k aktuálním událostem v Bělorusku
© Foto: Jędrzej Nowicki/Agencja Gazeta for Gazeta Wyborcza

Masové protesty v Bělorusku propukly poté, co oficiální státní průzkum ukázal, že Alexandr Lukašenko, nejdéle sloužící diktátor v Evropě, s přehledem vyhrál další prezidentské volby. Ty se odehrály v neděli 9. srpna a Lukašenko si tak zajistil již šesté po sobě jdoucí vítězství.

Několik dní před prezidentskými volbami bezpečnostní složky zatkly stovky protestujících a novinářů včetně členů volebního štábu opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské. 

Omezení pro nezávislé pozorovatele a zadržování aktivistů a reportérů pokračovalo i v neděli, a to i v průběhu publikování zpráv o padělání volebních hlasů.

Proti pokojným protestujícím byla použita vodní děla, omračující granáty a gumové projektily.

Alexandr Lukašenko je u moci od roku 1994. V roce 1996 uspořádal zmanipulované referendum, které mu zajistilo rozšířené prezidentské pravomoci, zrušilo nezávislé soudnictví a umožnilo mu zůstat u moci na neurčito.

Místní watchdogové centrum Viasna uvádí, že více než 200 lidí bylo zadrženo poté, co byla včera v noci do ulic největších měst rozmístěna pořádková policie. Vládní zdroje stanovily počet zadržených až na 3 000.

“Připojujeme se k výzvě k obnově internetového a mobilního připojení v zemi a zajištění bezpečné práce novinářů,“ říká Šimon Pánek.

Proti pokojným protestujícím byla použita vodní děla, zábleskové granáty a gumové projektily. Zraněny byly desítky lidí. Jedna osoba zřejmě zemřela poté, co policejní vůz najel do davu demonstrantů. Od nedělního rána v zemi nefunguje stabilní internetové a mobilní připojení, což zabraňuje šíření nezávislých informací z měst.

“Vyzýváme běloruské úřady, aby propustily všechny osoby zadržené během povolebních protestů a aby bylo prošetřeno neúměrné použití síly ze strany policie. Pokojný protest je základním právem, které musí být okamžitě obnoveno,” reagoval Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni. 

“Připojujeme se také k výzvě našich kolegů z více než 20 mezinárodních organizací pro lidská práva k obnově internetového a mobilního připojení v zemi a zajištění bezpečné práce novinářů,“ dodává Šimon Pánek.

Courtesy photo: Jędrzej Nowicki/Agencja Gazeta for Gazeta Wyborcza

Autor: ČvT

Související články