Prohlášení Mezinárodního sdružení Memorial k vraždě Borise Němcova

Publikováno: 2. 3. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Prohlášení Mezinárodního sdružení Memorial k vraždě Borise Němcova
© Foto:

V souvislosti s nedávnou vraždou ruského politika Borise Němcova přetiskujeme komentář Mezinárodního sdružení Memorial, které se zabývá obhajobou lidských práv v Rusku.

V noci z 27. na 28. února 2015 byl v Moskvě, jen pár set metrů od Kremlu, zastřelen Boris Němcov. Jde o politickou vraždu.

V posledních letech a měsících ruské státní orgány a jim sloužící sdělovací prostředky vytvořily atmosféru nenávisti proti jakémukoli odlišnému názoru. Státní propaganda podobně jako reflektor „nasvěcuje“ cíle pro zabijáky a zároveň v nich vyvolává pocit beztrestnosti. Opoziční či jen nezávislé občanské a politické aktivisty nazývá nepřátelskými agenty, čímž je v podstatě označuje za „povolený terč“. Tak byl také na 1. března na televizním kanálu NTV avizován další díl seriálu „Anatomie protestu“, kde byla Borisu Němcovovi určena role jednoho z hlavních „nepřátel“.

Ale propagandou to nekončí: z iniciativy státu byl vytvořen „Antimajdan“ – oddíly bojovníků, kteří otevřeně prohlašují za svůj cíl násilné nezákonné potlačení opozice. Tyto síly jsou úzce spojeny s „domobranou“, válčící na východní Ukrajině, odkud se do Ruska vracejí lidé se zkušeností přímého a beztrestného ozbrojeného násilí.

Dnes ještě neznáme jména pachatelů, organizátorů a zadavatelů tohoto zločinu. Můžeme ale s jistotou tvrdit, že právě ruská politická moc vytvořila veškeré podmínky pro vraždu Borise Němcova.

Zdroj: http://www.memo.ru/d/227005.html

 

Člověk v tísni v rámci festivalu Jeden svět uspořádal zvláštní projekci filmu Zimo, odejdi! a debatu o situaci v Rusku po smrti Němcova.

Debaty se účastnili: Luboš Dobrovský, bývalý velvyslanec v Rusku; Alexej N. Kelin, historik a člen Rady vlády pro národnostní menšiny; novinář Ondřej Soukup a režisér filmu Askold Kurov. Debatu moderoval Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

 

Autor: