Projev ministra Schwarzenberga při předání ceny Homo Homini vyvolal rozporné reakce, ministr musel odložit svou plánovanou cestu do Ázerbájdžánu

Publikováno: 18. 3. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Projev ministra Schwarzenberga při předání ceny Homo Homini vyvolal rozporné reakce, ministr musel odložit svou plánovanou cestu do Ázerbájdžánu
© Foto:

Praha 18.3.2013 - Projev Karla Schwarzenberga, který pronesl při příležitosti předávání ceny Homo Homini ázerbájdžánskému právníkovi Intiqamu Alijevovi, vyvolal v Ázerbájdžánu dvojí reakci.

Ve svém projevu kritizoval stav lidských práv a přirovnal Západ ke pštrosovi, který strká hlavu do písku, aby neviděl skutečnou situaci v Ázerbájdžánu. Vládnoucí klan Alijevů dokonce označil za: „solidní rodinnou diktaturu, která už dlouhá léta utlačuje tuto zemi.“

Oficiální úřady v Baku okamžitě požadovaly po Praze omluvu a dlouho plánovaná dubnová návštěva Karla Schwarzenberga do Ázerbájdžánu musela být odložena. Podle ministerstva zahraničí stojí ale za odložením konání Světového ekonomického fóra v Baku. „Konání takové velké a významné akce, která je absolutní prioritou pro prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva, by mohlo ohrozit uskutečnění plánovaných schůzek pana ministra s ázerbájdžánskými partnery," sdělil zástupce ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Sjednocená ázerbájdžánská opozice ministrovi  Schwarzenbergovi naopak v otevřeném dopise, který mu dnes zaslali, vyjádřila své poděkování.

Pane ministře, přijměte prosím naše poděkování za velmi dobré zhodnocení současné situace a přejeme si, že nejen evropští lídři budou následovat Vašeho příkladu a stejně jako Vy projeví odhodlání podílet se na budování svobodného, demokratického a stabilního prostředí v evropském sousedství,“  píší zástupci opozice.

Opozice v dopise také zpochybnila legálnost kandidatury současného prezidenta Alijeva na třetí volební období a prohlásila, že podnikne právní kroky k napadnutí takového „hrubého porušení ázerbájdžánského zákona“, které bude mít „závažné důsledky pro platnost jakýchkoli mezinárodních dohod a smluv, které Ilham Alijev, v případě jeho protiústavního znovuzvolení, uzavře.“  Prezidenstké volby jsou v Ázerbájdžánu plánovány na říjen 2013. V jejich souvislosti rostou obavy z nového porušování lidských práv ze strany režimu.

„Oceňujeme projev Karla Schwarzenberga a doufáme, že v jednání s Ázerbájdžánem budou i další politici, nejen z České republiky, upozorňovat na špatný stav lidských práv a to i přesto, že se jedná o významného dovozce ropy a zemního plynu,“ říká Adéla Pospíchalová z Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni.

Cenu Homo Homini, kterou každoročně uděluje společnost Člověk v tísni, získal ázerbájdžánský právník Intigam Alijev za svou osobní odvahu a mimořádné nasazení při obhajobě stovek případů porušování lidských práv. Cenu osobně převzal z rukou Karla Schwarzenberga na zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 4.3.2013. Ocenění Homo Homini získávají osobnosti nebo skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena byla poprvé  vyhlášena v roce 1994.

 

Autor: