Proti choleře v Jižním Súdánu bojujeme čistou vodou i osvětou
Publikováno: 9. 10. 2014 Doba čtení: 3 minutyZ Jižního Súdánu přicházejí dobré zprávy jen zřídka. Nejmladší stát světa je zmítán boji o moc, akutní podvýživa aktuálně hrozí každému pátému obyvateli, zemi letos sužovaly záplavy i epidemie cholery. Po odvrácení hladomoru, o kterém jsme vás již informovali, se podařilo i díky aktivitám Člověka v tísni dostat pod kontrolu šířící se epidemii cholery.
Jen v metropoli Jubě jí bylo ještě před pár měsíci nakažených přes 2000 lidí a všechny studny čerpající vodu z Nilu musely být zavřeny. Teď už je situace mnohem lepší „Počty nakažených klesají, za minulý týden nebyl zaznamenán žádný nový případ. Pokud to vydrží ještě dva týdny, budeme moci prohlásit epidemii za skončenou,“ uvedla koordinátorka humanitární pomoci Člověka v tísni Aneta Brzostek. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za hraničních sedm nových případů, pokud je jich více, je vyhlášena epidemie.
Dobrovolníci školili majitele restaurací
V Jubě jsme se společně s organizací UNICEF starali především o kvalitu vody a osvětu v restauracích ve čtvrti Kator. Místa, kde se nakazilo nejvíce lidí, jsme vytipovali společně s vůdci komunit nebo po rozhovorech v místních školách, nemocnicích a domácnostech. Jednotlivé oblasti jsme si rozdělili s dalšími organizacemi.
„Poté jsme vycvičili dobrovolníky, kteří restauracím poskytovali nejen čisticí tablety a osvětové materiály, ale zároveň vedení podniků vysvětlovali, jak dbát o čistotu vody nebo jak správně připravovat jídlo,“ říká Aneta Brzostek s tím, že pomoc se tak dostala k tisícům lidí.
Při prvním kole distribucí jsme rozdali prášek na čištění vody pro 330 restaurací, čisticí tablety pro dalších 257 restaurací a osvětové materiály pro 453 podniků. Ve druhém kole jsme zatím čistícími tabletami na vodu zásobili 383 restaurací. „Každá restaurace dostala 160 čisticích tablet na vodu, přičemž jedna tableta vyčistí 20 litrů vody. Celkem si tak každý podnik mohl vyrobit 3200 litrů nezávadné vody,“ vysvětluje Aneta Brzostek s tím, že voda je pitelná už půl hodiny po vhození tablety.
V nejvíce postižených oblastech a na tržišti Konyo Konyo poskytujeme lidem i pravidelné dodávky nezávadné vody. Na tržiště od července každý den dopravujeme na pět tisíc litrů pitné vody.
Důležitost základních hygienických návyků pro potírání i prevenci cholery potvrdilo mimo jiné i to, že v táborech pro vnitřní uprchlíky Mahad a Lologo, ve kterých se staráme o čistotu vody, rozdáváme hygienické balíčky a pořádáme školení o choleře, nebyl hlášen žádný případ nákazy cholerou.
Od května již více než 6000 nakažených
Epidemický výskyt cholery vyhlásilo jihosúdánské ministerstvo zdravotnictví 15. května, kdy nemoc propukla v hlavním městě Jubě a posléze se rozšířila do většiny jižních a východních regionů země. Podle poslední zprávy WHO bylo do 2. září nakaženo více než šest tisíc lidí, z čehož více než 130 lidí nemoci podlehlo.
Cholera je průjmové bakteriální onemocnění, jehož nejčastější příčinou je pití znečištěné vody či konzumace nevhodně upravených potravin. Pokud není pacient včas léčen, může dojít v rozmezí několika hodin důsledkem průjmů k dehydrataci a v kritických případech i k následnému úmrtí. Účinnou prevencí je mytí rukou, dezinfekce vody a dodržování základních hygienických návyků.
Pomoc v Jižním Súdánu je možná také díky podpoře více než 11 000 členů Klubu přátel Člověk v tísni.