Po protržení Kachovské přehrady jsme v první fázi rozdali 120 tisíc litrů pitné vody

Publikováno: 13. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Following the Nova Khakovka dam destruction we are distributing drinking water to affected communities. Today we distributed 1,456 six-litre bottles of water to people in Novokairy in Kherson Oblast in other 3 villages. We will continue with distribution of drinking water in coming days. This all is possible thanks to the funding from the European Union.
© Foto: Alyona Budagovska

Po zničení hráze Kachovské přehrady je částečně zatopených 37 vesnic a měst. Jen na pravém břehu řeky, který je pod kontrolou ukrajinské vlády, je podle místních úřadů Chersonské oblasti zatopených 1 335 domů. Celkově mohou podle OSN povodně zasáhnout až 16 000 rodin. Velkým nebezpečím jsou také miny, které rozvodněná řeka dala do pohybu. Místní úřady potřebují především statisíce litrů pitné vody pro obyvatele. Člověk v tísni proto ve spolupráci s úřady distribuoval 120 000 litrů pitné vody, nádrže na vodu nebo 1 000 hygienických balíčků.

Dle očekávání ukrajinských úřadů, hladina vody kulminovala ve středu 7. června. K večeru 6. června se ze zaplavené oblasti evakuovalo 1 328 lidí. Lidé odjíždějí především do Mykolajivu, Oděsy a Kobleva. Povinná evakuace se nekoná. S odčerpáváním vody začaly úřady během minulé středy.

PŘISPĚJTE DO SBÍRKY SOS UKRAJINA:

„Přehrada zásobovala vodou miliony lidí na obou březích řeky Dněpr. V této chvíli jsme v kontaktu jak s místními úřady, tak s lidmi ze zasažených oblastí na pravém břehu řeky pod kontrolou ukrajinské vlády a vymýšlíme, jak zajistit, aby nezůstali bez přísunu pitné vody,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.  

Distribuovali jsme proto 20 000 šestilitrových lahví pitné vody nebo nádrže, do který je možné vodu zachytávat. Rozdáme také prvních 1 000 hygienických balíčků. Zvažujeme také postupnou obnovu vodních systémů a s vybudováním nových vodních vrtů a evakuovaným nabídneme psychosociální pomoc.

Podle OSN mohou záplavy v příštích dnech zasáhnout až 80 měst a vesnic podél frontové linie na obou stranách řeky a zhoršit přístup lidí k pitné vodě i jídlu. Výrazně horší situace je na levém břehu, který je okupován vojsky Ruské federace, kam humanitární organizace nemají přístup.

Člověk v tísni poskytuje humanitární pomoc na Ukrajině od roku 2014. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 jsme pomohli více než milionu lidí přímo na Ukrajině. Lidem pomáháme s přístupem k pitné vodě od samého začátku. Dále pomáháme uprchlíkům v okolních zemích i v České republice.  


Autor: Člověk v tísni

Související články