Provizorní klinika poskytuje na syrském venkově zdravotní péči

Publikováno: 23. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Provizorní klinika poskytuje na syrském venkově zdravotní péči
© People in need

V provizorní klinice v zadní části svého domu drží Nazeer kyslíkovou masku dítěti, které mu sedí na klíně. Místnost je jednoduchá a vybavená jen základními věcmi. Na policích vedle vyšetřovacího stolu jsou latexové rukavice, chirurgické nůžky, obvazy a kyslíkové masky. Nazeer, kvalifikovaný zdravotní bratr, si tuto kliniku otevřel díky grantu Člověka v tísni pro malé podnikatele a mohl nakoupit potřebné zdravotnické potřeby. Rád pomáhám lidem," říká. I dříve jsem se snažil poskytovat pomoc lidem, kteří ji potřebovali, ale před získáním finančního příspěvku od Člověka v tísni jsem na to neměl prostředky." 

Nazeerův dům je stejný jako mnoho dalších v jeho sousedství, až na velkou ceduli visící z okapu, na které se skví obrázky stetoskopů a lékárniček. Kliniku si ve svém dome otevřel proto, že pacienti za ním často přicházeli v noci, místo aby jeli do místní nemocnice, a tak potřeboval mít své zdravotnické pomůcky po ruce.

„Poskytuji lékařské služby pro komunitu za symbolický poplatek, hlavně pro ty, kteří nemohou jít do nemocnice, nebo pro ty, kteří potřebují lékařskou kontrolu doma," říká. „Kontroluji jim teplotu a krevní tlak, měním obvazy, zavádím katetry a poskytuji pomoc v naléhavých zdravotních případech."

Po jedenácti letech války je syrský systém veřejného zdravotnictví na pokraji kolapsu. Zničeno bylo až 50 % syrských zdravotnických zařízení. V tomto případě je sice ve vesnici nemocnice, ale Nazeer poskytuje životně důležitou pomoc tam, kde místní služby nestačí.

Nazeer se do vesnice přestěhoval v roce 2019, kdy už měl za sebou několik přesunů. Když začala válka, bylo mu teprve 15 let a jeho rodná obec na venkově ve východním Idlíbu byla často ostřelovaná. „Někdy jsme zůstávali na okraji vesnice nebo v okolních městech několik dní, dokud ostřelování neustalo, a pak jsme se vraceli zpátky," svěřuje se Nazeer. Jednou jsem se celou noc schovával před stíhačkami pod olivovníky."

Nakonec se usadil ve svém současném domově, kde dokončil studium ošetřovatelství a požádal Člověka v  tísni o finančí příspěvek  pro malé podniky. Nazeerova manželka, která je také zdravotní sestrou, mu pomáhá s pacientkami, které raději přijdou na kliniku než do nemocnice. „Své povolání mám rád, protože mám blízko k lidem" říká Nazeer. „Má humanitární aspekt. Ošetřovatelství vyžaduje dobré jednání s pacienty a lidmi v nouzi, takže musím brát ohled na jejich pocity."

vMá to humanitární aspekt. Ošetřovatelství vyžaduje dobré jednání s pacienty a lidmi v nouzi, takže musím brát ohled na jejich pocity."

Nazeer doufá, že se jednoho dne vrátí do svého rodného města a založí tam další kliniku. Zatím je však spokojený s tím, že pomáhá, kde může. Rád poskytuji služby naší komunitě. Ať už bych měl práci v nemocnici nebo ve zdravotním středisku, chtěl bych lidem pomáhat i nadále. A díky grantu pro malé podniky od Člověka v tísni můžu."

Naše podpora Nazeerovy kliniky by nebyla možná bez štědrého financování ze strany USAID. Díky tomuto financování může Člověk v tísni v podpoře drobného podnikání v severní Sýrii nadále pokračovat.

Autor: Kieran Seager, People in need

Související články