Průvodce moravskou tísní – Na cestě

Publikováno: 13. 9. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Průvodce moravskou tísní – Na cestě
© Foto: Archiv

Byla jsem právě na zahraniční stáži v Bangladéši v rámci magisterského studia Mezinárodní humanitární a sociální práce. Kvůli problémům s vízy jsem společně se svými spolužačkami měla na konci stáže problém dostat se domů. Propadly mi letenky a musela jsem požádat rodiče o peníze na nové. Zhruba v tomto období jsem uviděla inzerát na pozici sociálního pracovníka Člověku v tísni. Přihlásit se do výběrového řízení mi přišlo jako skvělá příležitost splatit dluh rodičům, a také se posunout ve svém osobním rozvoji. V rámci terénní práce totiž člověk získá neuvěřitelný rozhled. Na svůj první den v práci si pamatuji, jako by to bylo včera. Bylo to 1. října 2013 a do olomoucké pobočky nastupovalo tehdy asi 10 pracovníků. 

Tíseň jsem si vybrala z toho důvodu, že jsem si ji zamilovala hned od prvního dne bakalářského studia na Caritas – Vyšší odborné škole sociální v Olomouci. Kultura této organizace mi byla a stále je velmi blízká. Obdivovala jsem ji především pro zahraniční projekty a tajně se toužila stát humanitárním pracovníkem. Na druhou stranu jsem nyní přesvědčená, že stejně důležitá jako práce na zahraničních misích, je práce doma.

„Na druhou stranu jsem nyní přesvědčená, že stejně důležitá jako práce na zahraničních misích, je práce doma.“

Moje práce se nemůže stát nudnou

Nastupovala jsem na pozici aktivizačního pracovníka s rodinami s dětmi. Tahle práce mě baví, protože se pracuje v systému celé rodiny. Mám možnost vidět, jak rodina funguje jako celek a zároveň si všímat, jak je každý její člen jedinečný, má specifickou roli a postavení. Je to neustále živý a proměňující se systém lidských bytostí. I proto se tato práce nikdy nemůže stát nudnou. 

V září 2016 jsem nastoupila na částečný úvazek na pozici aktivizačního pracovníka pro mladistvé v rámci programu Na cestě. Tento sociální výcvik je určen pro mladistvé, kteří se dostali do konfliktu se zákonem a dopustili se provinění, nebo mají výchovné problémy v rodině a ve škole. V tomto programu jsem se dostala do nové role – role lektora. Mou povinností je provést tyto „mlaďochy“ celým programem, který se skládá ze 14 lekcí zaměřujících se na nejrůznější témata (sebereflexe provinění, zvládání konfliktních situací, emoce, komunikace, závislosti atd.). Svoji úlohu vnímám jako doprovázející, kdy se klientům snažím být partnerem, který se jim snaží nastavit zrcadlo jejich chování. Důležitou součástí je také to, že jim naslouchám a oni se mi mohou s čímkoli svěřit. Práce s nimi mě moc baví a nechávám se jimi v mnohém inspirovat.

„Malý krok znamená pro okolí taky malý úspěch, ale pro rodiny a děti, se kterými pracujeme je to často velké vnitřní vítězství.“

Často se v nejrůznějších diskuzích setkávám s tím, že jako organizace pracujeme v zahraničí, ale měli bychom se zaměřit na práci doma. Programy sociální integrace ale působí například v Olomouckém kraji již 10 let. Tahle práce je velmi náročná a stojí hodně sil. Je založena na malých krocích. Malý krok znamená pro okolí taky malý úspěch, ale pro rodiny a děti, se kterými pracujeme je to často velké vnitřní vítězství.

Jako když se z kukly vyklube motýl

Tato práce upevnila můj hodnotový žebříček a utvrdila mě v tom, co je v životě důležité. Hodnoty jako respekt, svoboda, partnerský přístup a lidskost chci předat svým dětem a doufám, že ty to předají jednou i těm svým tak, aby z naší společnosti nevymizely.

Práce mě velmi rozvinula, jakoby se z kukly vyklubal krásný motýl. Z nejistého človíčka, který přišel první den do práce a dostal rovnou 2 pokuty, se stala sebevědomá pracovnice, která si stojí za tím, co dělá. Pracuji v kolektivu úžasných lidí, který se snaží táhnout za jeden provaz, a to je velké štěstí. Ráda bych pokračovala v programu Na cestě, protože je to program skýtající nejrůznější možnosti. V rámci toho programu se nyní s dětmi chystáme na zátěžový výjezd.


Člověk v tísni poskytuje služby pro pachatele trestné činnosti a osoby v konfliktu se zákonem v Olomouckém kraji na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku.

Projekt „Na cestě“ CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_022/0001023 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Autor: Iva Musilová

Související články