Průvodce moravskou tísní - Terénní sociální práce

Publikováno: 18. 4. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Průvodce moravskou tísní - Terénní sociální práce
© Foto: ČvT archiv

K práci pro organizaci Člověk v tísni jsem se dostal na sklonku roku 2013. Dostal jsem možnost uplatnit se na pozici terénní sociální pracovník v přerovské kanceláři olomoucké pobočky. Studoval jsem obor Mezinárodní sociální a humanitární práce na CMTF v Olomouci a tudíž mě přirozeně zajímala i rozvojová pomoc. Zvážil jsem ale své priority a vydal se směrem, který je pro mě důležitý i na osobní úrovni, tedy směřovat svou energii vůči lokálnímu dění. Proto nyní poskytuji sociální službu v Lipníku nad Bečvou, Hranicích a okolních obcích.

Terénní sociální práce reaguje na zásadní problémy spojené s chudobou, z nichž některé jsou součástí celorepublikové debaty a jiné jsou naproti nim skryté, opomíjené, anebo záměrně překrucované. Při této práci jsem se naučil, že některým situacím je třeba se osobně přiblížit, aby člověk pochopil jejich okolnosti a dopady. Setkávám se s mechanismy vyloučení, skrytým rasismem, problematikou dostupnosti bydlení a především důsledky dluhových spirál. Už jen to, že se snažíme na zmíněné problémy reagovat, mě ujišťuje o smysluplnosti naší práce, jakkoliv se často může zdát beznadějnou.

Vůči naší organizaci vyzdvihuji fakt, že zúročuje „mravenčí“ práci v terénu například apelováním na změny v zákonech. I díky tomuto můžeme u nás čekat, že se u nás v budoucnu zlepší situace kolem podmínek poskytování půjček, exekucí a řešení předluženosti obyvatel. K práci v této oblasti mám v organizaci špičkovou metodickou podporu. Často vyvracím nejrůznější mýty o naší práci, například že ji svým klientům vnucujeme. Sám jsem byl nervózní, například když jsem měl jít poprvé na ubytovnu, která nemá mezi veřejností nejlepší pověst. Setkal jsem se tam třeba s postarším manželským párem, který se snaží si najít lepší bydlení. Po vzájemném „oťukání“ pokračujeme v přátelské atmosféře. Nejen s nimi se mi sedává dobře, i když s dalšími klienty často řešíme závažnější problémy, jako třeba včera. Setkávám se s paní, která se smrtí manžela přišla o i závažnou část příjmu a následně o dům. Společně vypracováváme osobní bankrot.

Mým úkolem není pouze poskytnout kvalifikovanou radu, ale také provázet vzniklou situací. Učím se pochopit a respektovat, co ovlivňuje směřování klienta. Nejen v tomto je vždy co zlepšovat a to mi dává motivaci pokračovat v naší práci dál. Nakonec jsem se úplně nevzdálil ani od rozvojové spolupráce, které se věnuji ve volném čase. S iniciativou Czech On Board With Myanmar se věnujeme podpoře skateboardingu pro mladé lidi v Barmě.  

 

 

Autor: Marek Kroupa, Terénní pracovník

Související články