První Evropské hry se budou konat v zemi, v níž sedí za mřížemi desítky politických vězňů

Publikováno: 10. 6. 2015 Doba čtení: 3 minuty
První Evropské hry se budou konat v zemi, v níž sedí za mřížemi desítky politických vězňů
© Foto:

Člověk v tísni a NESEHNUTÍ pořádají happening, který upozorní na porušování lidských práv v Ázerbájdžánu, hostitelské zemi prvních Evropských her.

Praha, 10. června 2015 - V pátek 12. června, v den zahájení Evropských her v Baku, se bude v Praze na Náměstí Republiky konat akce, která upozorní na systematické porušování principů olympijské charty a lidských práv v hostitelském Ázerbájdžánu. Po krátkém happeningu v 11:00, který na sportovních příkladech vylíčí situaci občanské společnosti v zemi, bude za přítomnosti poslankyně Markéty Adamové, předsedkyně podvýboru pro lidská práva, představena výstava „Zvýšená dávka represí: příběhy ázerbájdžánských politických vězňů”.

„Pro Ázerbájdžán jsou Evropské hry příležitostí, jak se prezentovat nejen sportovnímu světu v tom nejlepším světle. Sport a sportovci jsou v tomto případě zneužiti Ilhamem Alijevem k legitimizaci jeho autoritářského a represívního režimu,“ říká Ivana Skálová z Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Znepokojivé na tom je, že mu to některé mezinárodní organizace a instituce umožňují,” dodává.

Výstava „Zvýšená dávka represí: příběhy ázerbájdžánských politických vězňů”, kterou připravil Člověk v tísni, představí 9 příběhů lidí, kteří jsou kvůli svému kritickému postoji vůči vládě nyní za mřížemi ázerbájdžánských vězení.

Mezi nimi je také Intigam Alijev, který byl až do svého zatčení v srpnu loňského roku jedním z předních ázerbájdžánských právníků poskytujících pomoc lidem perzekuovaným režimem. Před několika týdny byl však sám ve vykonstruovaném procesu odsouzen k sedmi a půl letům vězení. V posledních týdnech se navíc výrazně zhoršil jeho zdravotní stav, adekvátní lékařská pomoc je mu však vytrvale odpírána. Podobně i třicetiletý lidskoprávní aktivista Rasul Džafarov byl za svou kritiku režimu na začátku loňského srpna zatčen, uvězněn a letos v dubnu odsouzen k šesti a půl letům za mřížemi. Rasul Džafarov před svým zatčením pracoval na seznamu politických vězňů v Ázerbájdžánu, který v současnosti obsahuje více než 80 jmen. Na tento seznam se dostala i Lejla Junusová, dlouholetá obhájkyně lidských práv a spoluautorka seznamu politických vězňů, její manžel, významný historik Arif Junus či držitelka několika ocenění, novinářka a aktivistka Chadídža Ismailová.

Akce na podporu lidských práv a propuštění politických vězňů v Ázerbájdžánu se budou v rámci koalice Sport for Rights konat v mnoha dalších evropských městech, například ve Varšavě nebo v Londýně.

Program akce:

11.00 – 11.10      Úvodní slovo ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka

11.10 – 11.30      Happening k Evropským hrám v Baku (Desítka dobrovolníků představujících sportovce a represivní složky země budou ilustrovat podmínky, ve kterých mohou či spíše nemohou působit obhájci lidských práv v této zemi.)

11.30 – 11.40      Představení a otevření výstavy

11.40 – 15.00      Výstava

Akci pořádá Člověk v tísni ve spolupráci s brněnskou organizací NESEHNUTÍ.

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodina Alijevů, která si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním diktatury postavené na příjmech z ropy. Země je proslulá manipulováním voleb, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, perzekucemi nezávislých novinářů a vězněním politických oponentů. Přesto Ázerbájdžán v roce 2014 půl roku předsedal Radě Evropy, která se všeobecně považuje za hlavní evropskou instituci dohlížející na dodržování lidských práv.

Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi, které se angažují na poli ochrany lidských práv a demokracie, zaslali oevřený dopis Českému olympijskému výboru, aby se otevřeně postavil na stranu politických vězňů v Ázerbájdžánu a vyjádřil nesouhlas s politickou perzekucí v jejich zemi. Dopis naleznete zde.

Více informací poskytne:

Ivana Skálová, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni, tel.: 777 787 952, ivana.skalova@clovekvtisni.cz

Autor: AP