Reportáž z Karlovarského kraje: Jak probíhá doučování dětí ve spolupráci se studenty VŠ?
Publikováno: 19. 11. 2020 Doba čtení: 2 minutyAčkoliv je situace ve srovnání s jarními měsíci mírně optimističtější, dálková výuka je stále nepřekonatelným problémem pro tisíce dětí. Mnozí žáci se totiž z důvodu omezených finančních prostředků nadále nemohou distančního vzdělávání účastnit. Abychom dětem ze sociálně slabých rodin pomohli a zmírnili prohlubující se vzdělanostní rozdíly mezi jednotlivými žáky, propojujeme je s dobrovolníky a studenty vysokých škol, kteří jim s dálkovou výukou pomáhají. Kromě toho nadále zapůjčujeme rodinám vybavení, bez kterého by se online výuky nemohli zúčastnit. O tom, jak takové doučování online probíhá, natočil krátkou reportáž Dominik Hron z Českého rozhlasu.
„Jak nedáš? Dáš to, dáme to spolu,“ ozývá se z mikrofonu hlas Kateřiny Liptákové, dobrovolnice, která se rozhodla během distanční výuky pomáhat potřebným dětem se školou. Momentálně doučuje malého Míru, kterého matka vychovává společně se svým vnukem a vnučkou. A protože jsou finanční prostředky rodiny značně omezené, nemohla si domácnost dovolit pořídit počítač ani datové připojení, díky kterému by se mohl Míra do online výuky zapojit. Do rodiny jsme proto potřebné vybavení zapůjčili. „Člověk v tísni nám půjčil notebook, abychom se mohli učit. Vážíme si toho,“ říká Mírova matka Olga a dodává, že doma společně zkoušejí na počítači různá cvičení, která mají Mírovi s přípravou do školy pomoci.
Zajistit pro Míru doučování bylo podle kolegyně Barbory Vlaché zcela nezbytné. Jak sama říká, pro jeho matku je obtížné být synovi oporou nejen ve výuce, ale také při práci s počítačem. Proto jsme rodinu propojili s dobrovolnicí Kateřinou, která se s Mirkem schází na online doučování jednou až dvakrát týdně a se školou mu pomáhá.
S doučováním pomáháme v Karlovarském kraji společně s dobrovolníky dalším přibližně dvaceti rodinám. Podle Barbory Vlaché je ale počet dětí, které by potřebovaly během distanční výuky pomoci, o mnoho více. „Opravdu se nám hlásí mnohem víc klientů, kteří by potřebovali zapůjčit techniku po dobu distanční výuky,“ říká pro Český rozhlas Barbora a dodává že, pokud rodina nemá internet či notebook, jsou děti od školy úplně odříznuté. „Nemohou se zúčasnit své vlastní výuky, na kterou mají v podstatě nárok, ale finanční situace jim to zkrátka nedovolí. Snažíme se, aby se to nedělo,“ upřesňuje Barbora Vlachá.
Celou reportáž, kterou z Karlových Varů si můžete poslechnout zde: