Rita jde se svým podnikáním příkladem i dalším nepálským dívkám

Publikováno: 7. 3. 2022 Doba čtení: 5 minut
Rita jde se svým podnikáním příkladem i dalším nepálským dívkám
© Foto: Sajana Shrestra

Na rušné ulici v nepálském Rautahatu se nachází obchod s kosmetikou, který vlastní dvaadvacetiletá Rita Mandal. Mladičká dívka má plné ruce práce se zákazníky; jednou rukou vybírá krabičky s kosmetikou a druhou ji předvádí. Kromě obchodu zde navíc poskytuje i služby kosmetického salonu. Rita provozuje tento podnik již šest měsíců. Každý den odchází s manželem z domova, aby v 9 hodin ráno otevřela obchod. Cesta jim trvá asi deset minut na kole, kde se rozdělí, protože on pokračuje do svého obchodu s nábytkem.  

Vedení vlastního podniku je pro Ritu, která vyrůstala ve velmi skromných podmínkách, veliká věc. Ritina rodina žila z denní mzdy, kterou vydělával její otec a bratr, což časem nestačilo ani na studium, takže Rita musela odejít ze školy. „Rodiče mě podporovali do šesté třídy. Ale i když jsem měla o školu velký zájem, nemohli jsme si mé studium dál dovolit," vysvětluje Rita. Po ukončení školní docházky se ve dvanácti letech provdala.  

Svatba ve dvanácti letech

Rita na to vzpomíná: „Byla jsem mladá a po svatbě jsem najednou přišla do dvanáctičlenné rodiny. Moc jsem toho neznala, ale strach z manželovy rodiny mě přiměl se vše rychle naučit. I když mi nikdy nic neudělali ani neřekli, musela jsem se snažit. A tak jsem pomalu začala zapomínat všechno, co jsem se naučila ve škole."  

Na jihu Nepálu se většina dívek vdává jako nezletilá. V domácnosti nemají moc možností, ztrácí tak přístup ke vzdělání a příležitost na lepší budoucnost. Kromě toho mají často nízkou nebo žádnou gramotnost či matematické znalosti. Dokonce jim chybí i informace o jejich právech, rovnoprávnosti, sexualitě, antikoncepci a dalších důležitých tématech.

Člověk v tísni proto v Nepálu již v roce 2018 inicioval pětiletý projekt Aarambha – Leave No Girl Behind, který se této problematice věnuje. Cílem je zlepšit vyhlídky dospívajících dívek ve věku 10-19 let, které nedokončily základní školu. Tyto dívky absolvují výuku gramotnosti, matematických základů a praktických oborů, aby měly vetší šanci ovlivnit vlastní budoucnost. Zároveň se pracuje s celou místní komunitou, konkrétně v okresech Bara a Rautahat, aby tam došlo k potřebné sociální transformaci. Tento projekt je podporován z programu Girls' Education Challenge (GEC) financovaného z prostředků UK Aid. Spolupracují na něm místní partneři Aasaman Nepal a Social Organization District Coordination Committee (SODCC).  

Zájem pokračovat ve vzdělávání

Když se v roce 2019 Rita dozvěděla o vzdělávacím programu Člověka v tísni ve své vesnici, projevila zájem studovat se svým manželem a požádala o povolení rodinu. „Řekla jsem tchyni o programu a projevila jsem zájem se do něj přihlásit. Tchyně byla zpočátku proti, ale podařilo se mi ji přesvědčit a do vzdělávacího programu jsem se přihlásila," svěřila se Rita.

„Díky projektu jsem se naučila počítat a účtovat. Dokážu sledovat výdaje i zisky. Díky zisku jsem do obchodu přidala další výrobky. Jsem velmi hrdá na to, že jsem teď podnikatelka." 

Kromě kurzů čtení, psaní a počítání se Rita dozvěděla o základních životních dovednostech, včetně sexuálního a reprodukčního zdraví, osobní bezpečnosti, sociálních dovedností a práv. Dále také základy finančního řízení a plánování podnikání a dalších dostupných služeb v rámci místní komunity, zejména v době krizí, jako jsou katastrofy nebo pandemie COVID-19. „Po devíti měsících strávených v komunitním vzdělávacím centru jsem si uvědomila, že by se rané sňatky neměly uzavírat. Kdybych to věděla dříve, nevdávala bych se tak brzy. V budoucnu to svým dětem nedovolím a nedovolím to ani ostatním".

Stejně jako Ritu podpořil od svého vzniku projekt Aarambha celkem 6 721 dospívajících dívek v okresech Bara a Rautahat. Většina z těchto dívek je buď vdaná, nebo jim hrozí zvýšené riziko předčasného sňatku, přičemž v minulosti neměly přístup ke vzdělání. 

Cesta k vlastnímu podnikání

Vzhledem k Ritinu věku a rodinným povinnostem se jí již do školy nechtělo. Proto se po ukončení programu rozhodla absolvovat měsíční kurz kosmetičky v rámci projektu technického a odborného vzdělávání TVET. Rita se učila provádět kosmetické ošetření obličeje, manikúru, pedikúru, stříhání vlasů, olejové masáže, tetování hennou a depilaci voskem. Do začátku navíc obdržela 15 000 NPR, aby mohla začít s podnikáním. Kromě toho si její manžel vzal několik půjček, aby ji podpořil. „Prodejem výrobků a poskytováním kosmetických služeb vydělávám 4000 až 5000 NPR denně a dosahuji zisku ve výši 500 až 700 NPR denně. Během letošního svátku Chhath jsem za 9 dní vydělala 50 000 NPR. Během svátků a svateb obchody slušně vydělávají," popisuje Rita.

Kromě prodeje kosmetiky a samotného provozu salonu jezdí do Indie nakupovat zásoby pro svůj obchod. „Díky projektu jsem se naučila počítat a účtovat. Dokážu sledovat výdaje i zisky. Díky zisku jsem do obchodu přidala další výrobky. Jsem velmi hrdá na to, že jsem teď podnikatelka." Rita si vede podrobné účetnictví o svých výdajích a již splatila polovinu půjčky, kterou si vzala na začátek podnikání.

Svým úspěchem inspiruje ostatní

V oblasti Terai na jihu Nepálu dívky a mladé ženy obvykle vázány domácími pracemi a nesmějí vycházet z domu nebo z trhu. Od útlého věku se musí starat o své mladší sourozence, pomáhat matkám v kuchyni, vodit dobytek na pastvu a nosit vodu. Rita tak svým úspěchem pozitivně předvedla celé komunitě, že dívky, kterým je poskytnuto potřebné vzdělání a dovednosti, mohou být nezávislé a úspěšné. 

Ritino zapojení do projektu Aarambha jí poskytlo nejen základní vzdělání a podporu v oblasti drobného podnikání. Projekt jí otevřel dveře k dalším budoucím možnostem a vlastním životním rozhodnutím.

Dívky, které v Nepálu podporujeme, se kromě školení kosmetiček vzdělávají také v oblasti krejčovství, ručního vyšívání, chovu zvířat, výroby bangal, kadidel, korálkových náhrdelníků nebo třeba mýdla. Dosud tak 1081 dívek absolvovalo školení v oblasti TVET a zahájilo vlastní podnikání, zatímco 474 dívek je zapsáno do různých vzdělávacích programů.

Úspěch Rity a dalších dívek zapsaných do projektu Aarambha umožnila výzva Girls' Education Challenge (GEC), která je financována z prostředků britské pomoci Foreign, Commonwealth and Development Office. GEC je největší světový fond určený na vzdělávání dívek, který podporuje více než milion marginalizovaných dívek v nejchudších zemích, včetně těch se zdravotním postižením nebo těch, kterým hrozí, že zůstanou pozadu kvůli nedostatku kvalitního vzdělání a odborné přípravy. 

Autor: Dharmendra Chaurasiya, Aasaman Nepal and Sajana Shrestha, Communication and Advocacy Manager, People in Need

Související články