„Krize hrozí. Stát má nástroje, jak jí zmírnit, ale selhává. Pořád doufám, že se chytí za hlavu a začne jednat,“ říká Hůle k energetické krizi

Publikováno: 12. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
„Krize hrozí. Stát má nástroje, jak jí zmírnit, ale selhává. Pořád doufám, že se chytí za hlavu a začne jednat,“ říká Hůle k energetické krizi
© Foto: iDnes

S koncem října přišla zcela jedinečná příležitost pro celou řadu českých dlužníků – byl spuštěn institut milostivého léta, který umožňuje splatit dluhy veřejnoprávním institucím bez úroků a penále. Veškeré příslušenství, které se nezřídka kdy vyšplhá až k dvěstěnásobku původního dluhu, je tedy po splacení původní jistiny odpuštěno. S nečekaným krachem energetických společností musí ale velké množství lidí své úspory, kterými plánovalo tyto dluhy splatit, použít na pokrytí nesmírně vysokých záloh na energie. Podle Daniela Hůleho je proto nasnadě otázka, zda by milostivé léto nemělo být alespoň o nějaký čas prodlouženo. Těmto a dalším otázkám se podrobně věnoval v pořadu Rozstřel. 

„Nejčastěji se poměr dluhu a příslušenství pohybuje mezi pěti až dvacetinásobkem původní dlužné jistiny. Máme ale i případy, kde je příslušenství opravdu až dvěstěnásobné. Nejčastěji je to u dluhů na nájmu, kde ještě donedávna byl sankční úrok devadesát procent ročně. Takže pokud je ten dluh veden třeba patnáct let, dostal se do výšin, kde už jej lidé nemají do konce života šanci splatit, a proto je nyní milostivé léto prakticky jedninou možností, aby se tohoto dluhu lidé zbavili,“ uvedl Hůle v rozhovoru s Vladimírem Vokálem.

K milostivému létu se přidávají soukromé společnosti

Již mnohokrát jsme upozorňovali, že k soukromým subjektům se milostivé léto ze zákona nevztahuje. Jak ale upozornil v rozhovoru Hůle, v současnosti je evidována celá řada soukromých společností, které se k milostivému létu přidávají z vlastního popudu:

„Přidávají se i velké společnosti. Jediným rozdílem je, že třeba účinnost nestanovili do 28. ledna, ale o něco déle. Odhaduji, že se v horizontu pár týdnů největší české banky k milostivému létu připojí. Už se připojila Airbank a, zatím poněkud rozkolísaně, Home credit. A zvažují to i další společnosti. Může to být impulsem pro férový trh věřitelů, jak přistoupit ke svým pohledávkám,“ doplnil Hůle.

Zapojení VZP

Po dlouhých sporech a dohadováních další dobrou zprávou je, že se do milostivého léta nakonec zapojuje také VZP a předpokládá se, že další pojišťovny budou následovat. Vezmeme-li v potaz, že soudní exekuce je ze strany VZP aktuálně vedena proti 230 tisícům lidí, a proti dalším 100 tisícům lidí ze strany vojenské zdravotní pojišťovny, je to skvělá zpráva pro statisíce lidí.

Pomozte lidem v dluhové pasti

Prodloužit milostivé léto?

Jak Hůle v rozhovoru ale upozornil, v posledních týdnech přehlušují milostivé léto problémy stoupajících cen energií a je proto na místě položit si některé otázky:

„Asi bych politiky požádal, zda by nezvážili, jestli milostivé léto neprodloužit, a to z jediného prostého důvodu – řada lidí se připravovala na platby v rámci milostivého léta, jenže s koncem Bohemia Energy a Kolibříka se statisíce domácností se dostaly do situace, že musejí platit pětkrát šestkrát vyšší zálohy na energie. Najednou příjmy nebo nějaké úspory, kterými i třeba rodiče chtěli pomoci svým dětem, musí být najednou použity na to, aby bylo čím topit a svítit,“ upozornil Hůle na velmi tíživou finanční situaci, která se v důsledku rostoucích cen energií týká statisíců lidí. „Tady nastala bezprecedentní situace, kdy stát a zvláště ministerstvo práce a sociálních věcí fatálním způsobem selhalo a myslím si, že to by mohl být důvod, proč milostivé léto prodloužit třeba o dva měsíce tak, aby více lidí dokázalo tu situaci využít,“ dodal.

Stát musí jednat, hrozí dluhové pasti

Vlivem krachu Bohemia Energy je navíc podle Hůleho možné, že se do dluhových pastí nově dostanou další tisíce lidí. Klíčovou roli v tomto podle něj sehrává stát: „Stát už teď selhal, s těmi zálohami za říjen se už pravděpodobně nic moc nestane,“ uvedl s tím, že se stát zbavuje nástrojů, které se mu k řešení krize nabízejí:

„Krize hrozí. Stát má nástroje, jak zmírnit krizi. A pokud to neudělá, tak ta krize bude velká. Pořád doufám, že se stát chytí za hlavu a začne jednat racionálně. A nebude poslouchat názory ekonomů jako je Kovanda a spol., kteří říkají, že ti lidé si prostě platili nižší náklady, tak teď za to zaplatí, to se nám všem vrátí, protože se jedná o strašné množství lidí. Jestliže se bavíme o statisících a od ledna o milionech odběrných míst, které budou mít problém, tak opravu to postihne tu ekonomiku jako celek a následky budou katastrofální,“ uvedl v závěru rozhovoru Hůle.

Autor: Člověk v tísni

Související články