„Pozor na fake news z Ukrajiny,“ vzkazují studenti z mezinárodního gymnázia, kde pomáhají i sbírkou

Publikováno: 8. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
„Pozor na fake news z Ukrajiny,“ vzkazují studenti z mezinárodního gymnázia, kde pomáhají i sbírkou
© Foto: Jitka Holasová

„Už před invazí jsem dění na Ukrajině sledovala. Mám tam kamarádku, takže hned jak začala válka, tak jsem věděla, že musím začít něco dělat... Zkontaktovala jsem školu a dala dohromady tým lidí během tří dnů. Vytvořili jsme placky na podporu Ukrajiny a za první týden jsme získali výtěžek 57 724 Kč,“ říká Selma Kaymakci, studentka The English College in Prague – Anglické gymnázium a šéfka školního týmu pro pomoc Ukrajině. Výtěžek z prodeje a z dalších aktivit posílají na sbírku SOS Ukrajina Člověku v tísni.

Právě žáci a studenti základních a středních škol byli jedni z těch, kteří ihned po invazi ruských vojsk na Ukrajinu také rychle zareagovali a začali přemýšlet, jak při ukrajinské krizi pomáhat. Mnohé školy vybrané peníze posílají právě na ukrajinskou sbírku Člověka v tísni.

„Když jsme začali s naší sbírkou, také jsme sami zkontaktovali víc než 1200 škol s tím, jestli nemají zájem o spolupráci či sdílení zkušeností. A většina škol odpověděla, že jejich studenti už také započali nějakou aktivitu,“ sdělují studenti Anglického gymnázia – English College Prague.

Nový instagramový účet „studenti ukrajině“ chce šířit spolehlivé informace

„Hned první den invaze mě šokovalo, že se okamžitě objevila na Instagramu falešná sbírka. Všichni to sdíleli, aby se neřeklo, že ‚Mě Ukrajina nezajímá,‘ ale nikde nebyly informace, kam přesně ty peníze jdou. Vybralo se během dne asi 13 milionů Kč a byl to fake,“ vypráví studentka Adéla.

„Třeba video s Ghost of Kiev, který prý sestřelil 10 letadel, se nakonec ukázalo jako počítačově vygenerované.“

„Mladí lidé se musí naučit ověřovat si zdroje informací, které sdílí. Vznikl velký emoční tlak na to, abychom co nejrychleji pomáhali – a lidi přitom vypnuli přemýšlení. Studenti věří kamarádům, sdílí to, co sdílí kamarádi. I my jsme na to naletěli. To byl velký počáteční fail,“ přiznávají ostatní studenti. 

„Od té doby si dáváme velký pozor a chceme sdílet jen ověřené informace, rozjíždíme na Instagramu účet, který má za cíl sdílet zdroje přímo z Ukrajiny. Naši spolužáci mají kamarády na Ukrajině, kteří se teď schovávají v atomových krytech. Je důležité tyto příběhy dostat přímo do škol,“ říká další členka charitativního školního týmu Anise.

A pokračuje: „Fake news jsou důvod, proč chceme šířit názory našich studentů přímo. Mnoho z nich má kontakty také přímo v Rusku a uvědomujeme si, jak šílené dezinformace kolují tam. Jejich rodinní příslušníci vůbec nevěří tomu, co se na Ukrajině děje. My si dáváme velký pozor na to, z jakých zdrojů čerpáme. Třeba video s Ghost of Kiev, který prý sestřelil 10 letadel, se nakonec ukázalo jako počítačově vygenerované.“ I když tato informace mohla být povzbuzující pro ukrajinský lid, jiné druhy dezinformací mohou být v tuhle chvíli opravdu nebezpečné.

Místní studenti spustili nový instagramový účet Studenti Ukrajině, kde hodlají přinášet vrstevníkům pravdivé informace o dění na Ukrajině a sdílet příběhy z přímých zdrojů jejich kamarádů ze země zasažené válkou. Mimo prodeje placek také uspořádali hned 4. března 2022 bakesale, tedy charitativní prodej doma upečených výrobků, chystají i dobročinný trh a další aktivity. Jsou inspirací i pro další aktivní studenty z jiných škol.

„Všichni studenti jsou u nás v bezpečí, ať už pocházEJí z Ruska nebo Ukrajiny. Jsme komunita,“ říká ředitel 

„Hned v pondělí (po ruské invazi) jsme ve škole všechny ujistili, že se můžou cítit v bezpečí... Každý jednotlivec v naší školní komunitě je podporován. Jsme liberální škola a vždy jsme oslavovali diverzitu. Dali jsme ihned jasně najevo, že nebudeme tolerovat žádnou agresi, nepříjemnosti či šikanu směrem k našim ruským studentům. Těch máme na škole asi 30, zároveň s přibližně 10 ukrajinskými studenty. Jsme komunita,“ vysvětluje ředitel The English College in Prague – Anglického gymnázia Dr. Nigel Brown.

„Zároveň jsme chtěli okamžitě podpořit studentské aktivity. Ukrajinští studenti sdíleli své příběhy, které nám pomohli pochopit hlouběji situaci a kontext této války. Plně je podporujeme v jejich sbírkové činnosti a charitativních projektech,“ zdůrazňuje ředitel.

„Učíme studenty, že pomáhání je součást každodenního života.“

Toto gymnázium v pražských Vysočanech je jednou ze škol, které se již v minulosti připojily k projektu Světová Škola organizace Člověk v tísni, ADRA a ARPOK. „Naše šestileté gymnázium funguje od 90. let, škola byla založena na popud Václava Havla, navazuje na Prague English Grammar School, fungující od 20. let 20. století. Byla dvakrát zavřená – jednou nacisty, pak v 50. letech komunisty. Odkaz je nám cenný, obě školy se postavily totalitám, jejich učitelé i studenti byli perzekvováni. Zároveň jsou pro nás důležití naši patroni, Václav Havel, Karel Schwarzenberg a princ Charles, jejichž hodnoty sdílíme. Demokratické hodnoty máme v srdci, jsou pro nás zavazující,“ říká Alena Švejdová, zástupkyně ředitele.

„Naše studenty vedeme k tomu, že pomáhat je automatická součást života. To, že se zapojí do nějakého charitativního projektu, od nich očekáváme. Pro složení mezinárodní maturity IB musí studenti také prokázat, že něco tvoří, jsou aktivní a pomáhají. K tomu je vedeme od prvního ročníku. Seznamují se s různými charitami, uskutečňují vlastní charitativní projekty, chodí pomáhat do nemocnic, domova pro seniory, do dětských domovů, apod.,“ vysvětluje Alena Švejdová.

English College Prague – Anglické gymnázium je zapojeno do projektu Světová škola – Global Action Schools, který pod taktovkou Člověka v tísni spolu s organizacemi ADRA a ARPOK předává školám know-how a podporu pro výuku globálních rozvojových témat.

Chcete podpořit i vaše studenty v aktivitě a porozumění širším globálním souvislostem dnešního světa? Podívejte se, co přináší projekt SVĚTOVÁ ŠKOLA.


Autor: Jitka Holasová, mediální koordinátorka

Související články