Válka na Ukrajině: užitečné materiály pro pedagogy k migraci, autoritářství i emoční podpoře žáků

Publikováno: 8. 3. 2022 Doba čtení: 5 minut
Válka na Ukrajině: užitečné materiály pro pedagogy k migraci, autoritářství i emoční podpoře žáků
© Foto: Unsplash

STÁLE AKTUALIZUJEME - Průběžně doplňujeme odkazy na materiály, metodickou i obsahovou podporu pro učitele i učitelky všech stupňů škol, kteří při výuce narazí na aktuální témata válečného konfliktu na Ukrajině. Stále také vypisujeme mimořádné termíny krizové supervize pro učitele, zaměřené na práci s žáky v souvislosti s děním na Ukrajině, včetně emoční podpory. 

Člověk v tísni poskytuje vzdělávací a informační servis školám po celé ČR. Chceme vyjádřit solidaritu s oběťmi ruské invaze a zároveň pedagogům, studentům a žákům poskytnout podporu při reflexi krizové situace.

Chceme vyjádřit solidaritu s oběťmi ruské invaze a zároveň pedagogům, studentům a žákům poskytnout podporu při reflexi krizové situace.

Věříme, že se Česká republika dokáže dobře postarat o budoucí uprchlíky z Ukrajiny, včetně zapojení cizojazyčných dětí do školních kolektivů. Myslíme na děti z Ukrajiny a Ruska ve školách v ČR a na to, aby nedocházelo ke zhoršování vztahů mezi vrstevníky. 

Budeme nadále nabízet podporu školám v tom, aby uměly dobře připravovat děti na život v demokracii, kriticky myslet a komunikovat a jednat s respektem.

PŘISPĚJTE DO SBÍRKY SOS UKRAJINA:

Jak se žáky mluvit o situaci na Ukrajině?

V aktuálním článku našeho spolupracovníka Jasona Buckleyho najdete 4 tipy, jak s žáky ve třídě mluvit o aktuálním tématu války na Ukrajině, na co nezapomenout a co brát v potaz:

TIP DO VÝUKY: záznam debaty „Týden války na Ukrajině: co se děje a proč?“

Situaci na Ukrajině přibližuje ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Ondřej Kundra a seniorní analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík. Dva z účastníků, Ondřej Kundra a David Stulík, byli přímými účastníky událostí na místě — první dny ruské invaze pobývali na Ukrajině. Role moderátorky se zhostí novinářka a moderátorka České televize Jana Peroutková. 


RUSKÁ PROPAGANDA A DEZINFORMACE

Na portálu JSNS.CZ vybíráme v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu několik lekcí a aktivit do hodin, které pomohou otevřít téma ve třídě. Lekce a aktivity jsou rozdělené podle ročníků. Na speciálně vytvořené stránce Válka na Ukrajině najdete také řadu doporučení k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. 

Materiály neustále aktualizujeme, v přípravě je přehled nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se právě ruské vojenské invaze a vznikají nové lekce k mediálním manipulacím, které agresi předcházely a dále ji doprovázejí. 

Přejít na Rozcestník JSNS.cz k válce na Ukrajině

emoční podpora žáků při náročných situacích

Mimořádné krizové supervize pro učitele a učitelky

Nabízíme mimořádné online krizové supervizní setkání pro pedagogické pracovníky, které bude zaměřené na práci s žáky v souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině. Budete mít prostor sdílet, s jakými projevy prožívání této situace se jako pedagogové u žáků setkáváte, a budeme se věnovat tomu, jakým způsobem poskytnout první pomoc při zvýšené úzkosti, strachu a jiných emocí. 

Supervizní setkání proběhnou online v termínech:


Další zdroje:

VÝUKOVÉ lekce K VÁLCE NA UKRAJINĚ – ZŠ, SŠ

Nabízíme hned několik lekcí k tématu využitelných přímo ve výuce:

LEKCE VÁLKA:

LEKCE UPRCHLICTVÍ A MIGRACE:

LEKCE RADIKALISMUS, AUTORITÁŘSTVÍ, DEMOKRACIE:

Kurzy pro učitele (zdarma)

Kurz Labyrint migrace: Na cestě ke svobodě a bezpečí?

Přihlaste se zdarma na kurz Labyrint migrace (online). Proběhne od 30. 3. do 11. 5. 2022 kombinovanou formou e-learningu spolu s 6 živými online webináři s experty na téma migrace, které se budou dotýkat i aktuálních témat ukrajinské krize.

V jarním běhu se můžete těšit na webináře:

  • 31. 3. 2022 (od 17.00) s Kristýnou Brožovou a Jakubem Andrle, Člověk v tísni, o.p.s.
  • 6. 4. 2022 (od 17.00) s Terezou Freidingerovou, Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze
  • 13. 4. 2022 (od 17.00) s Martinem Rozumkem, Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.p.s.
  • 20. 4. 2022 (od 17.00) s Vesnou Evans, původem z Bosny a Hercegoviny
  • 27. 4. 2022 (od 17.00) s Kristýnou Titěrovou, META, o.p.s.
  • 4. 5. 2022 (od 17.00) s Lucií Pivoňkovou, Člověk v tísni, o.p.s.

PŘIHLÁSIT SE NA KURZ


PRO NEJMENŠÍ ŠKOLÁKY A MŠ:


DALŠÍ ROZCESTNÍKY A PORTÁLY:

Válka na Ukrajině od JSNS.cz – Jeden svět na školách

Rozcestník a materiály k Ukrajině od MŠMT.

Ukrajina na školách – velký rozcestník organizace Post Bellum a Samet na školách.

Tipy pro děti i rodiče: Obavy z války – Linka Bezpečí

Máte vzdělávací materiál k tématu války na Ukrajině? 

Pro zařazení do rozcestníku nebo více informací kontaktujte:


Autor: Vzdělávací programy, Člověk v tísni

Související články