Nad baklavou a koláčem: Pracovníci tureckých a českých sociálních služeb vzájemně sdíleli zkušenosti

Publikováno: 5. 12. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Nad baklavou a koláčem: Pracovníci tureckých a českých sociálních služeb vzájemně sdíleli zkušenosti
© Foto: Tereza Benešová

Naši kolegové z Člověka v tísni pracují v rámci mise také na syrsko-turecké hranici na východě Turecka. Díky nim jsme se na začátku listopadu potkali v Kladně s pracovníky partnerské organizace Kirkayak, která se již přes 12 let věnuje sociální práci s tamějšími Romy.

Cílem jejich návštěvy bylo zejména vzájemné sdílení zkušeností, dobré praxe a specifik sociální práce.

Setkání se uskutečnilo v Kladně, kde již leta pracujeme s romskou komunitou z vyloučených lokalit a se sociálně znevýhodněnými rodinami.

Společné schůzky se zúčastnily i naše klientky – maminky s dětmi z Kladna, se kterými se pravidelně vídáme v rámci Klubu matek.

"Kam chodí pro vodu? Kde berou peníze?"

„Pan fotograf měl připravenou prezentaci s fotkami romských uprchlíků ze Sýrie. Pracuje s nimi a fotí je přes dvacet let. První fotka, kterou ukázal byla hodně působivá, malý, starý osobák narvaný lidma, na něm přivázané všechno, co se přivázat dalo, spakovaný život. To vyvolalo velký údiv,“ sděluje Markéta Turnbull, naše pracovnice služby SAS v Kladně.

Fotky ze života ve stanových městečkách vyvolaly u našich klientek spoustu otázek.

„Kam chodí pro vodu? Kde berou peníze, když nejsou začlenění do jakékoliv sociální podpory? Kde ženy rodí? Kolik jich v tom jednom stanu bydlí? Proč nezůstali radši v Sýrii? Bydlí takhle všichni Romové v Turecku?“

Všichni si rozšířili obzory

Na oplátku jsme tureckým kolegům promítli fotky, které jsme pořídili v bytech některých našich klientek a poté pár fotek z různých společných akcí a táborů.

Samy maminky jim poté vyprávěly o tom, jak se jim žije zde: že jejich děti můžou chodit do školy, mají doktora, rodí v nemocnici, není jim zima a nemusí nikde shánět vodu. Také že mohou v případě potřeby žádat sociální dávky a vědí na koho se obrátit a kdo jim pomůže, když to potřebují.

Nad českými koláči a tureckou baklavou se pak rozpřádaly rozhovory o dalších tématech.

Setkání bylo velmi inspirativní a obohacující pro obě strany.

Maminkám rozšířilo obzory o tom, jak se žije jinde ve světě a sociální pracovníky z Turecka zaujala naše databáze Arum, kterou používáme pro evidenci a plánování naší práce s klienty.


Autor: Kateřina Volfová

Související články