Šimon Pánek k návštěvě čínského prezidenta

Publikováno: 27. 3. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Šimon Pánek k návštěvě čínského prezidenta
© Foto: ČvT archiv

Člověk v tísni v Číně  sice nepracuje, ale situaci v této zemi dlouhodobě sledujeme. Základní lidská práva, jako je svoboda slova, shromažďování, svobodný přístup k informacím nebo například právo na spravedlivý proces, jsou zde notoricky potlačována. Pokračuje kolonizace Tibetu a kulturní, náboženský i rasový útlak dalších menšin, například Ujgurské, které požadují skutečnou autonomii a prostor pro svébytný rozvoj.

Čína je bezesporu zajímavý obchodní partner. Pro naši ekonomiku však představuje zlomek významnosti ve srovnání se zeměmi západní Evropy a „čínské investice“, které jsou některými zájmovými skupinami a politiky představovány téměř jako nový pilíř rozvoje naší ekonomiky, zaostávají za investicemi Jižní Koreje či obchodními vztahy s Tchajwanem.

Je znepokojivé, když se čelní čeští představitelé s vidinou rychlého ekonomického prospěchu dokáží vzdát hodnot a principů, na kterých naše země stojí. Důraz na lidská práva a svobody, která nám byla dlouhá desetiletí zásadně omezena či zcela upírána, mizí z naší zahraniční politiky závratně rychle. Přitom úspěšná obchodní politika není v rozporu s prosazováním základních principů svobody jednotlivce. Pokud však je mlčení na téma lidských práv, osudů politických vězňů a pronásledování intelektuálních, ekologických či sociálních aktivistů obchodováno za ekonomický pragmatismus, je to obchod ošklivý a nemorální.

Naše země se v posledním čtvrtstoletí stala známou právě důrazem na lidská práva a svobody jednotlivce postaveným na odkazu nenásilného odporu proti komunismu, Sametové revoluce i humanistickému působení Václava Havla. Pomineme-li nevkusnost sbližování krtka s pandou či špalíry vlajek s komunistickými symboly, je odklon od podpory lidských práv i odklonem od hodnot, jejichž prosazováním jsme byli jako malá země ve velkém světě zajímavými.    

Návštěva čínského prezidenta představuje pro naše politiky jedinečnou příležitost, jak svým postojem prosadit demokratické hodnoty a podpořit obránce lidských práv v Číně, disidenty a aktivisty, kteří jsou za svůj kritický postoj a aktivity v Číně perzekvováni. V prohlášení „Nepodbízejte se diktátorům“, ke kterému se připojily desítky organizací, (www.nediktatorum.cz) jsou podle našeho názoru velmi uváženě shrnuty základní principy, podle kterých bychom si přáli, aby se naši političtí představitelé chovali.


roce 2008 Člověk v tísni udělil lidskoprávní cenu Homo Homini čínskému literárnímu kritikovi a následně i držiteli Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který je v stále ve vězení. A s ním mnoho dalších disidentů. Perzekucím čelí také například manželka Liou Siao-po, kterou čínský režim bez jakéhokoliv obvinění či soudu drží v izolaci v domácím vězení. Pro tyto lidi představuje podpora z demokratického světa velmi důležitou morální podporu.

Autor: ČvT

Související články