Online školení pro budoucí podnikatele: Irák pokračuje na své cestě k obnově i přes probíhající pandemii

Publikováno: 29. 10. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Online školení pro budoucí podnikatele: Irák pokračuje na své cestě k obnově i přes probíhající pandemii
© Foto: PIN

Rok 2020 je náročný a turbulentní pro celý svět, ale v zemi jako je Irák se problémy spojené s Covid-19 přičítají k řadě již existujících potíží. Po desetiletích konfliktu se lidé snaží obnovit své životy, ale narážejí při tom na spoustu překážek jako je nestabilní politická situace, veřejné nepokoje a nejistá ekonomika, která nebyla stabilní ani před pandemií Covid-19. Již před ní pomáhal Člověk v tísni místním lidem s obnovou jejich živobytí v rámci programu, který se zaměřoval na pomoc začínajícím podnikům a dával lidem možnost, jak si důstojně vydělat peníze. Podniky, které se z krize dostaly však dnes čelí dalším problémům, protože se potýkají s dopady, která s sebou přináší pandemie Covid-19 a s ní spojená opatření. 

Podle průzkumu trhu, který provedl Člověk v tísni, zavřelo 80% podniků v Mosulu během měsíců, kdy platil přísný zákaz vycházení. Ačkoliv byla velká část podniků obnovena, ekonomické důsledky globální pandemie jsou značné a podle červencového průzkumu bylo 43% podniků v Mosulu stále dočasně nebo dokonce trvale uzavřeno. 33% podnikatelů muselo snížit ceny svých produktů nebo nabízených služeb a téměř polovina z nich musela zaměstnancům zkrátit pracovní dobu. Aby byla dodržena nařízení a dodržen sociální odstup, uzpůsobil Člověk v tísni svá školení tak, aby je lidé mohli absolvovat doma například na svém telefonu.

Kawle je 27 let a o možnostech školení pro obchodníky, které nabízí Člověk v tísni, se doslechla od svých kamarádek v Mosulu. Kawla nemohla nikdy předtím pracovat a rozhodla se využít této příležitosti k tomu, aby se naučila něco nového. Prošla náročným výběrovým řízením a byla velmi spokojená. 

“Jsem v tísnivé finanční situaci,” vysvětluje Kawla, která se stará o čtyři děti a rodina musí vyžít jen z platu jejího manžela. Na situaci Kawliny rodiny a jejím životě v Mosulu se podepsala doba nadvlády samozvaného tzv. Islámského státu. Začít s vlastním podnikáním bylo v té době naprosto nemožné a Kawla se s celou rodinou snažila jen přežít. S příchodem pandemie se do jejich životů vrátil stres. 

"Bylo to velmi obtížné období," popisuje Kawla dlouhé měsíce, během nichž platil zákaz vycházení a kdy se vyrovnávala se svými strachy, úzkostmi a jednotvárností pomalu plynoucích dní. "Bála jsem se o své děti a starosti mi dělala i nelehká ekonomická situace v zemi.” 

Poté, co Kawla absolvovala desetidenní online školení, získala na začátek příspěvek ve výši 3 000 EUR, aby mohla se svým podnikáním začít. "Nedokážu popsat, jak jsem se cítila při podpisu smlouvy, protože se mi splnil sen a můžu si otevřít svůj vlastní obchod,” říká vděčně Kawla. 

Mohammedovi je 28 let a během svého života si prožil spoustu těžkých chvil. "Během období pod nadvládou tzv. Islámského státu zemřela moje matka i sestra při bombardování. V té době byl zničen i náš dům," vzpomíná Mohammed, který je rozvedený a má dvě děti.

Když byla kvůli pandemii Covid-19 zavedena opatření, musel Mohammed zůstat doma. Přišel o práci a tím pádem o svůj jediný zdroj obživy. „Nebál jsem se a ani jsem se nenudil, protože jsem dělal věci v domácnosti,“ říká navzdory všemu Mohammed, který využil příležitost naučit se něco nového. 

Doslechl se o online školení pro obchodníky od terénního pracovníka Člověka v tísni v Mosulu a ani na chvíli neváhal. Už dříve snil o tom, že by začal podnikat a prodávat náhradní díly aut. Využil příležitosti, zúčastnil se školení a díky němu a příspěvku do začátku podnikání získal možnost svůj sen zrealizovat. 

Od roku 2018 Člověk v tísni a jeho partneři z Alliance2015 pomáhají posílit odolnost vnitřně vysídlených lidí a hostitelských komunit v severním Iráku díky prostředkům Evropské unie skrze EU Regional Trust Fund, fondu EU Madad a České rozvojové agentury

Programy zaměřené na zprostředkování zaměstnání a odborná školení mají za cíl rehabilitovat místní služby a dát lidem příležitost zajistit si zdroj příjmu. Díky školením pro ochodníky získají začínající podnikatelé potřebné informace a dovednosti k tomu, aby mohli začít podnikat. Grant, který na začátku obdrží, jim s realizací jejich snu pomůže. 

Online školení zaměřené na podnikání, které zorganizoval Člověk v tísni v Mosulu, se zúčastnilo 120 účastníků, z nichž 69 získalo grant na začátek. 94 stávajících podniků navíc získalo příspěvky do výše až 5 000 euro, které jim pomohou, aby se mohly dále rozrůst a expandovat. 

Tento projekt Člověk v tísni realizuje spolu s ACTED, Welthungerhilfe (WHH) a Polish Humanitarian Action. Člověk v tísni, ACTED a WHH jsou členy Alliance2015strategického partnerství osmi předních evropských humanitárních a rozvojových nevládních organizací, které poskytly Iráku pomoc ve výši 202 milionů eur. 


Autor: Člověk v tísni

Související články